Trasy rowerowe

!! Tę trasę zaliczamy do lokalnych TOP 5 !!

 

Przebieg trasy: 

Wołów PKP - Mojęcice - Lubiąż - Domaszków - Dębno - Tarchalice - Wrzosy - Wołów PKP 

 


 

Droga rowerowa Wołów - Lubiąż, fot. T. Krawiec  


Trasa rozpoczyna się w Wołowie, przy dworcu PKP. Możliwy dogodny dojazd samochodem lub pociągiem. Od dworca należy dojechać do ul. Zielony Zaułek, gdzie rozpoczyna się ok. 12 km odcinek drogi rowerowej po dawnej linii kolejowej, która prowadzi przez Mojęcice (zwróćcie uwagę na piękny pałac z parkiem - obecnie hotel i restauracja pełne historycznych pamiątek), prosto do Lubiąża (największy w Europie zespół pocysterski). Dalej trasa wiedzie kolanem Odry, omijając Wysoczyznę Rościsławicką, głównie przez nadrzeczne lasy łęgowe. Jedynym wzniesieniem jest wzgórze z kościołem św. Walentego w Lubiążu. W Lubiążu obowiązkowy postój w największym w Europie Zespole Pocysterskim z niesamowitym widokiem na Odrę. Szlak wytyczony głównie drogami leśnymi i szutrowymi. Z Lubiąża udajemy się do Domaszkowa (tu polecamy Pasiekę Zuzia z pszczelarską ścieżką edukacyjną oraz Bar Zacisze), następnie do Dębna (gdzie warto zrobić postój w Kozie Sery Dębno oraz w agroturystyce "Inglotówka") i dalej do Tarchalic,gdzie znajdują się średniowieczne stanowiska wytopu żelaza z rudy darniowej, tzw. dymarki. Z Tarchalic trasa odbija na wschód w kierunku wsi Wrzosy, by następnie doprowadzić do Wołowa (dworzec PKP). 


Widok na Odrę

 


 

CO WARTO ZOBACZYĆ NA TRASIE:

Pałac Mojęcice - pięknie odrestaurowany, pełen pamiątek historycznych pałac, w którym obecnie mieści się ekskluzywny hotel oraz godna polecenia restauracja. Pałac okala zadbany park. Późnorenesansowa rezydencja pełniła rolę dworskiego pałacu obronnego, należała m.in. do rodziny von Stosch, następnie von Kottwitz, a od 1780 do 1945 von Köckritz. Same Mojęcice to bardzo stara wieś. Już 1202 r. pojawia się w dokumencie klasztoru w Lubiążu jako "Mojanczicz". Została wymieniona wśród wsi, które musiały płacić daninę klasztorowi, choć zawsze była własnością prywatną - rycerską. Po wojnie w Mojęcicach i pałacu miało siedzibę PGR.    


Pałac w Mojęcicach, fot. M. Kamińska


 

Opactwo Cysterskie w Lubiążu - jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.  Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Powierzchnia dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady to 223 m i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie. Budowla posiada ponad 600 okien. W latach 80. XX wieku klasztor stał się miejscem poszukiwania ogromnych skarbów. Służby specjalne PRL trzykrotnie próbowały znaleźć tu słynne złoto Wrocławia, czyli depozyty sejfów Festung Breslau. Stąd wokół klasztoru powstało wiele legend. 

 

Opactwo Cysterskie w Lubiążu, fot. znalezione w internecie.


Rezerwat Odrzyska - utworzony w 1987 r. na powierzchni ok. 5 ha. Obejmuje starorzecza Odry, chroni bogate stanowiska kotewki - orzecha wodnego oraz wodnej paproci salwinii pływającej. Na terenie rezerwatu występuje ok. 40 gatunków ptaków lęgowych. 

Gliniany - wieś znana jest z wykopalisk archeologicznych, w 1970 r. odkryto tu cmentarzysko z kultury łużyckiej z epoki brązu (1100-700 pne), groby wyposażone były w naczynia ceramiczne i wyroby metalowe. Znaleziono tzw. Idola z Glinian - glinianą figurkę męską o dużej głowie, wiążącej się z kultem solarnym i fallicznym.

Domaszków - pszczelarska ścieżka edukacyjna w założonej w 2006 r. Pasiece Zuzia. Możliwość zakupu miodów (Domaszków 27, tel. 697 074 797), Bar Zacisze (ulubiona meta rowerzystów - tel. 889 416 914). 

Dębno - znajduje się tu rodzinna serowania, wytwarzająca sery owcze i kozie (Dębno, tel. 794 020 117) oraz kameralna stajnia & agroturystyka "Inglotówka" (tel. 502 785 155; możliwość organizacji uroczystości rodzinnych i spotkań). 

 

 Sery z Dębna, fot. arch. prywatne


 

Tarchalice - stanowisko starożytnych pieców hutniczych do wytopu żelaza z rudy darniowej (dymarek) w postacji kilkudziesięciu trzonów (odkryte w 1903 r.).

Ścisły rezerwat przyrody "Uroczysko Wrzosy" - stanowi jeden z największych rezerwatów przyrody w województwie, obejmując niemal dziewicze lasy łęgowe, olchowe i grądowe w sercu parku krajobrazowego "Dolina Jezierzycy". Obszar stanowi ważną ostoję dla zwierząt, roślin i grzybów, wśród których najcenniejszym są m.in. podejźrzon marunowy, kukułka krwista, groszek błotny, długosz królewski i wilczomlecz błotny. 

Wołów - jedno z najsatrszych miast śląskich (ok. XII w.). Warte zobaczenia są pozostałe fragmenty średniowiecznych murów obronnych z XIV-XV w. wraz z pomnikiem "wołowskich byków", Zamek Piastowski z I poł. XIV w., zabudowa rynku z odrestaurowanym ratuszem, samolot M. Hermaszewskiego. 

 


 

GDZIE MOŻNA COŚ ZJEŚĆ:

 

  • Pałac Mojęcice 
  • Karczma Cysterska w Lubiążu 
  • Bar Zacisze w Domaszkowie 
  • Pizzeria Papi w Wołowie 

 


 PROFIL WYSOKOŚCIOWY TRASY:

 


Chcesz GPX trasy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl 


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl 

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna) Stopień trudności : średnia Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB Standard trasy: mieszany: trasa prowadząca kilkoma szlakami Charakter trasy: pętla Rodzaj oznakowania : brak jednolitego oznakowania

Region

Dolina Środkowej Odry

Gmina

Wołów

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...