Trasy rowerowe

Proponowana trasa jest wygodną pętlą, która rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu - w Skansenie Borówek we wsi Borówek pod Prusicami. jest to miejsce łatwo dostępne - można wygodnie dojechać z S5 lub koleją (z kierunków Wrocław lub Poznań). Przy skansenie jest miejsce na zaparkowanie samochodu, odpoczynek przed czy po wyjeździe w teren. Znajduje się tu miejsce na ognisko, toaleta, plac zabaw dla dzieci i zadaszone wiaty. Co więcej, we wsi działa aktywne stowarzyszenie mieszkańców (Stowarzyszenie Borówek), które organizuje rajdy i wycieczki rowerowe z poczęstunkiem, a 3 członków ma uprawnienia instruktora turystyki kwalifikowanej. 

Proponowana trasa prowadzi przez najciekawsze tereny gmin Prusice, Oborniki Śląskie, a nawet wjeżdża do Brzegu Dolnego, przebiega różnymi odcinkami dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu, drogami leśnymi, drogami rowerowymi m.in. wzdluż Odry. Poza wjazdem do Brzegu Dolnego omija większe miasta, prowadząc lasami lub przez mało znane wsie, które mają swoje perełki architektoniczne i ciekawe wydarzenia. 

Zachęcamy do poruszania się z nawigacją, gdyż trasa składa się z róznych szlaków i nie ma jednolitego oznakowania w terenie. 

Propozycja wycieczki powstała w ramach współpracy Miejsc Przyjaznych Rowerzystom podczas Giełdy Współpracy zorganizowanej przez Dolnośląską Krainę Rowerową dzięki dotacji otrzymanej ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

 


PRZEBIEG TRASY: 

Borówek - Borów - Górowo - Bagno - Radecz - Brzeg Dolny - Wały - Uraz - Niziny - Rościsławice - Wielka Lipa - Osolin - Brzeźno 

 

Trasa przez lasy pomiędzy Bagnem a Rościsławicami, fot. Marta Kamińska 


MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA NA TRASIE:

  • Górowo pod Prusicami - ruiny pięknego pałacu wybudowanego ok. 1800 roku i przebudowanego ok. 1871 w stylu neobarokowym (dobudowano wówczas 2 skrzydła); niestety pałac od okresu powojennego popada w ruinę; oprócz pałacu w Górowie znajduje się zabytkowy budynek plebanii oraz przyjemnie zagospodarowane centrum wsi, z tablicami opisującymi dzieje Górowa (niem. Konradswaldau); 
  • grodzisko z XIII/XIV w. pod Bagnem; do dziś widoczne są otaczające je wał i fosa. Na teren grodziska prowadzi masywny, kamienny most z 1915 roku. Na szczycie grodziska znajduje się potężny krzyż z piaskowca z roku 1920 z wyrytą poniemiecku sentencją „Wszystko pochodzi od Boga, szczęście i nieszczęście, życie i śmierć”. Na terenie grodziska znajduje się grób Günthera Kisslinga, który był właścicielem pałacu w Bagnie, w którym dziś znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów. 
  • barokowy pałac w Bagnie, należący kiedyś m.in. do zamożnej rodziny Kisslingów. Barokową rezydencję w Bagnie wybudowała w latach 1720-1734 rodzina von Seherr-Thoss. W latach 1907-1914 Georg Konrad Rudolf Kissling rozbudował pałac o skrzydło neobarokowe. Pałac otacza park krajobrazowy, którego początki sięgają osiemnastego stulecia. Pałąc został pięknie odrestaurowany. Obecnie znajduje się tu Wyższe Seminarium Duchowne, Salwatorianów, które można zwiedzać (po wcześniejszym umówieniu się można wejść do środka). Teren przypałacowego parku jest w ciągu dnia otwarty dla zwiedzających (można śmiało wjechać rowerem).
  • pałac w Brzegu Dolnym, z oryginalną drewnianą stóżówką. W pałacu mieści się obecnie urząd miejski. Przed wojną pałac wyglądał zupełnie inaczej, była to wielka barokowa rezydencja rozbudowana na zlecenie dawnego Ministra Śląska, hrabiego Karla Georga von Hoym, przez znanego śląskiego architekta Carla Gottharda Langhansa. Obok wybudowano oficynę pałacową, która zachowała styl klasycystyczny do dnia dzisiejszego. Nieopodal pałacu funkcjonował browar i dobrze prosperujący folwark należący do właścicieli miasta. Na północ od pałacu założono rozległy park w angielskim stylu z egzotycznym drzewostanem. Park przyozdabiały budowle rekreacyjne zaprojektowane również przez Langhansa, basen kąpielowy, herbaciarnia i leśniczówka. W 1945 roku pałac spłonął.  Zabytek odbudowano w latach 1950-1952 w uproszczonej formie, nawiązującej do klasycystycznego wyglądu budynku, sprzed przebudowy z 1849 roku. Pałac położony jest nad samą Odrą. Od strony ogrodu znajduje się okazały taras z kamiennymi rzeźbami, ogród porośnięty jest niemal wyłącznie aromatyczną szałwią, przyciągającą owady.   
  • Olbrzymi most kolejowy z XIX w., odbudowany po wojnie, łączący dwa odległe brzegi Księginice i Brzeg Dolny. Pod przęsłami znajdują się stare bunkry.  
  • Zapora i elektrownia wodna na Odrze w Wałach Śląskich 
  • Miasteczko Portowe w Urazie gdzie serwują wyjątkowo smaczne ryby, przystań kajakowa i żeglarska.
  • Skansen maszyn rolniczych Borówku | MIEJSCE PRZYJAZNE ROWERZYSTOM (gdzie zaczynamy i kończymy wycieczkę) .

Pałac Kisslingów, obecnie Wyższe Seminarium Duchowne w Bagnie, fot. Marta Kamińska 


GDZIE MOŻNA COŚ ZJEŚĆ na trasie lub w pobliżu?

  • Port Uraz w Urazie nad Odrą
  • Restauracja w Pałacu Brzeźno, w Brzeźnie 
  • grupy zorganizowane mogą się umówić na przygotowanie poczęstunku przez Stowarzyszenie Borówek (tel. 663 756 819)

PROFIL WYSOKOŚCIOWY TRASY:

 


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy?  Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim. Wyceny przygotowujemy indywidualnie. 

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna) Stopień trudności : średnia Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB Standard trasy: mieszany: trasa prowadząca kilkoma szlakami Charakter trasy: pętla Rodzaj oznakowania : mieszany (wiele szlaków)

Region

Wzgórza Trzebnickie, Dolina Środkowej Odry

Gmina

Oborniki Śląskie, Prusice, Brzeg Dolny

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...