Ciekawe miejsca

Czatownia znajduje się po lewej stronie, jadąc od strony Milicza, Sławoszowic, jakieś 200 m od Rudy Milickiej, nad stawem słupickim.

Staw Słupicki Stary to jeden ze starszych akwenów kompleksu Stawno. Podobny do współczesnego kształt stawu zobaczymy już na mapach z XVIII wieku.

Jest to najbliższa Miliczowi część rezerwatu „Stawy Milickie” – dla turystów zaczynających zwiedzanie Doliny Baryczy od jej głównego grodu miejsce to stanowi swoiste wrota do królestwa karpia i ptaków. Leżąca na południowym brzegu stawu czatownia jest więc dla wielu podglądaczy natury pierwszym miejscem kontaktu z niezwykłą przyrodą nadbaryckiej ziemi.

Dojście do czatowni:
Z Rudy Milickiej szosą w stronę Milicza. 350 m na zachód od ostatnich budynków po północnej stronie drogi widoczne tablice edukacyjne i czatownia nad stawem

Przyroda:
Na lęgową awifaunę stawu Słupickiego Starego składa się większość podstawowych gatunków stawowych Doliny Baryczy. Obserwacje najlepiej prowadzić tu późną wiosną i latem, kiedy z czatowni można dostrzec pływające wśród umiarkowanie rozwiniętej roślinności rodzinki z młodymi. Zobaczymy tutaj gęsi gęgawy, kaczki (pospolite krzyżówki, mniej liczne krakwy, czernice i głowienki, oraz rzadka podgorzałkę), trzy gatunki perkozów (dwuczuby, rdzawoszyi i perkozek) oraz należące do chruścieli łyski. Z tymi ostatnimi spokrewnione są bardziej skryte gatunki – kokoszka i wodnik.
Na przelotach notowano tu stada nurogęsi i krakw, a przy niskim stanie wody – zgrupowania czapli białych i bocianów czarnych, a także kilku gatunków ptaków siewkowych (m.in. bekasy kszyki i brodźce śniade). Do najciekawszych gatunków zaobserwowanych na tym stawie należy uhla, kaczka pochodząca z dalekiej północy, oraz siwerniak, rzadko spotykany na przelotach gatunek świergotka.

źródło: barycz.pl

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...