Ciekawe miejsca

Staw Gadzinowy Duży należy do największego w Dolinie Baryczy kompleksu stawowego Stawno. Podobnie jak sąsiadujący z nim Stawy Gadzinowy Mały, leży on na prawym brzegu Baryczy. Oba zbiorniki, w przeciwieństwie do pozostałej części kompleksu, znajdującej się na południe od koryta Baryczy, nie są objęte rezerwatem "Stawy Milickie". Podobnie jak większość stawów w tym rejonie, stawy Gadzinowe powstały przed wiekami; widać je na mapie von Wredego z 1753 roku.

Na grobli stawowej, w miejscu gdzie od wschodzu dochodzi do niej droga z Nowego Zamku, stoi zadaszona czatownia do obserwacji ptaków, która umożliwia ona obserwacje większości powierzchni stawu.

Wokół Stawu Gadzinowego Dużego (staw Godnowiec) biegnie ścieżka przyrodnicza "W krainie ptaków". Nad samym stawem znajdują się dwa przystanki edukacyjne ścieżki ("Ptaki Stawów Gadzinowych" i "Z życia ptaka").

Dojście do czatowni: od drogi asfaltowej w Nowym Zamku koło szkoły drogą gruntową na zachód (razem z zielonym szlakiem pieszym i ścieżką przyrodniczą); po 300 m widoczna czatownia na grobli nad stawem.

Przyroda: Staw Gadzinowy Duży ma znaczenie głównie dla ptaków lęgowych w szuwarach. Cenne gatunki gniazdują również na zarośniętych pryzmach.

W pasie roślinności przybrzeżnej występują bąk, bączek i brzęczka. Stwierdzono tu dwie pary lęgowe żurawia. Na pryzmach gniazda zakłada podgorzałka i perkoz rdzawoszyi. Dość liczne są populacje gęgawy (10 par) i błotniaka stawowego (5 par).

W zakrzaczeniach i zadrzewieniach wokół stawu liczny jest remiz; stwierdzono tu również kilka terytoriów dziwoni. Dębową aleję na północ od stawu zamieszkują siniak, dudek i dzięcioł średni.

W okresie migracji obserwowano tu łabędzie krzykliwe i czarnodziobe. W stadach gęsi zbozowych i białoczelnych, liczących do 5 tysięcy ptaków, stwierdzane były bernikla białolica i gęś krótkodzioba. Największą rzadkością odnotowaną na stawie Gadzinowym Dużym była niedojrzała orlica, obserwowana tu latem 2010 roku.

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...