Ciekawe miejsca

Wzmianki o kościele w Strzelcach pochodzą już z roku 1428. W 1586 świątynia została przejęta przez protestantów, wkrótce potem nie nadający się do użytkowania budynek kościoła został gruntownie przebudowany. W 1854 roku świątynia nadawała się do rozbiórki. Obecny kościół został wybudowany w stylu neoromańskim w 1856 roku. Remonty w świątyni przeprowadzono w latach: 1933, 1938, 1974 i 2000.

Kościół jest orientowany, murowany z cegły i otynkowany. Zabudowany został na planie prostokąta, z prezbiterium zamkniętym trójboczną absydą. Od strony zachodniej znajduje się czterokondygnacyjna kwadratowa wieża. Jej główna kondygnacja zakończona jest szczycikami i zwieńczona podbitym blachą hełmem ostrosłupowym. W nawie głównej umieszczono dwie kondygnacje półkoliście zamkniętych okien, w absydzie – jedną.

Za mensą w prezbiterium znajduje się duży drewniany krzyż z postacią Chrystusa. Ściany w prezbiterium podzielone zostały na całej wysokości filarkami. W nawie, przed prezbiterium, podziwiać można obraz Jezusa Miłosiernego.

W świątyni warto zwrócić uwagę na witraże przedstawiające wizerunki: św. Jana Pawła II (witraż okolicznościowy, na pamiątkę 25 – lecia pontyfikatu) oraz świętych: Faustyny Kowalskiej, Franciszka z Asyżu, Jana Apostoła, Wojciecha, Krzysztofa i Jadwigi.

Por. Kościoły Archidiecezji Wrocławskiej. Nasze dziedzictwo. Tom II. Pod redakcją Ikona. Bydgoszcz. s. 139.

źródło: dobroszyce.sds.pl/kosciol-w-strzelcach/

Zdjęcia

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...