Trasy rowerowe

Szlak przebiega przez teren gminy Milicz: Łąki – 5,4 km – Las Zwierzyniec – 3,3 km – Pod Książęcą Wsią – 2,3 km – Zielony Dąb (Staw Sieczkowski)

W 92% wiedzie przez las, 8% trasy to teren zabudowany (wioski). Nawierzchnia w 100% utwardzona.

Długość przejazdu liczona jest dla średniej prędkości 15 km/godz. 

***

Szczegółowy opis trasy

Krótka trasa łącząca pomarańczowy Szlak Doliny Baryczy w Łąkach z czerwoną Trzebnicką Pętlą Rowerową koło Stawu Sieczkowskiego, w środkowej części Doliny Baryczy. Biegnie przez rozległy kompleks Lasów Milickich, nawierzchnia – szutrówki i drogi bite. Po drodze drewniany most nad Baryczą w Łąkach.

Szlak zaczyna się na skrzyżowaniu z drewnianym krzyżem z 1967 bądź 1972 r. w Łąkach. Biegnie tędy pomarańczowy Szlak Doliny Baryczy na odcinku Ruda Sułowska – Milicz. Przecinamy zabytkowym mostem drewnianym Barycz.

Most odbudowano w 2004 r., pod nim znajduje się stacja pomiaru wody z wodowskazem.

Jedziemy szutrówką przez przysiółek Łąki-Gajówka z budynkiem Leśnictwa Łąki. Szutrową drogą pożarową nr 21 wkraczamy w rozległy kompleks leśny, który będzie nam towarzyszył aż do końca szlaku. Przecinamy wykopane w lesie okopy.

Okopy budowali pod koniec II wojny światowej powstańcy warszawscy i Żydzi - więźniowie hitlerowskiego podobozu pracy. Okopy te były częścią umocnień ziemnych tzw. Linii Bartholda, nigdy nie użytej w działaniach bojowych. Więźniów zamordowano w nieznanym miejscu w okolicznych lasach.

Po lewej mijamy leśne wydmy, sięgające 108 m, po chwili przecinamy kolejne pasmo, o wysokości 106 m. Droga wije się przez las, po dłuższej chwili, za skrzyżowaniem z szutrówką znajduje się mały użytek ekologiczny. Docieramy do skrzyżowania ze szlakiem R9, z zawieszoną na drzewie kapliczką. Teraz jedziemy bitą drogą pożarową nr 34 przez Las Zwierzyniec, dawną ostoję łowiecką ks. Hatzfeldtów ze Żmigrodu. Przecinamy Krępicę, za kolejną strugą po prawej znajduje się użytek ekologiczny. Po dłuższej chwili docieramy do ścieżki rowerowej śladem dawnej kolei wąskotorowej.

W 1894 r. zbudowano linię wąskotorową o rozstawie 750 mm Żmigrodzko-Milickiej Kolejki Powiatowej, biegnącej ze Żmigrodu do Sulmierzyc. Kilka lat później zbudowano połączenia do Prusic, Trzebnicy i Wrocławia. W 1991 r. linię zamknięto, dwa lata później rozebrano torowisko. W 2010 r. na odcinku Sułów – Milicz – Ruda Milicka powstała ścieżka rowerowa śladem dawnej wąskotorówki. W 2018 r. otwarto kolejną część ścieżki do Gruszeczki. Obecnie w budowie (planowane ukończenie 2021) jest odcinek Gruszeczka – Książęca Wieś, łącząca się z otwartymi w 2018 r. ścieżkami do Żmigrodu i Prusic.

Jedziemy chwilę ścieżką rowerową, biegnącą w kierunku Książęcej Wsi. Skręcamy w szutrową drogę pożarową nr 31 i chwilę potem w bitą nr 35. Przecinamy potoki Posiek i Sowina oraz kanał zasilający pobliskie Stawy Bobry. Jedziemy przez Las Przytok i Las na Nowych Łąkach. Po dłuższej chwili docieramy do skrzyżowania z Drogą Żmigrodzką z nadrzewną kapliczką św. Huberta. Przecinamy potok Brzeźnica i docieramy na skraj lasu, gdzie szlak czarny się kończy. Znajdował się tu przysiółek Zielony Dąb z leśniczówką, za którym położony jest Staw Sieczkowski. Wycieczkę można kontynuować czerwoną Trzebnicką Pętlą Rowerową na odcinku Ruda Sułowska – Kuźniczysko.

opis przygotował: Dariusz Wojciechowski www.naszlaku.com 

Trasy

Rodzaj nawierzchni: Droga utwardzona
Rodzaj oznakowania w terenie: czarny

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...