Trasy rowerowe

Zapraszamy na wycieczkę rowerową przebiegającą przez przepiękne przyrodniczo trasy zachodniej części Stawów Milickich - Krainy Niezwykłości. 

!! Proponowana wycieczka ma formę pętli (start i meta w tym samym miejscu). Na trasie znajdują się ciekawe miejsca i obiekty. Jest idealna dla każdego rowerzysty ceniącego odludne trasy i dużo cennej przyrody. Doskonale nadaje się też dla rodzin z dziećmi.

 

Wycieczkę proponujemy rozpocząć w Rudzie Sułowskiej, przy CET NATURUM, gdzie można dojechać rowerem (najbliższa stacja PKP znajduje się w Miliczu lub Żmigrodzie) lub odstawić samochód na bezpłatny parking.   

Trasa ma długość 30 km, biegnie różnorodnymi nawierzchniami utwardzonymi tj. asfalt, szuter, droga gruntowa (leśna). 1/3 trasy to drogi publiczne z ruchem samochodowym o umiarkowanym natężeniu (np. Ruda Sułowska - Grabówka - Niezgoda - Ruda Żmigrodzka), pozostałe to trasy leśne.

 

Trudność trasy: trasa łatwa, bez przewyższeń, jedynym wyzwaniem jest dystans, nie wymaga specjalistycznego sprzętu, jednak z uwagi na trasy biegnące lasami i polami warto mieć rower na grubszym oponach (okresowo występują piachy). Można jechać z przyczepką rowerową. 

Przebieg: Ruda Sułowska – Niezgoda – Staw Stary (II śniadanie) – Olszyny Niezgodzkie – Ruda Żmigrodzka – Jamnik – Jaz Niezgoda – Ruda Sułowska (obiad).

Ogólnodostępne i nieodpłatne miejsca postoju/odpoczynku na trasie:

Ruda Sułowska – CET Naturum, parking, restauracja, hotel, plac zabaw, muzeum, łowisko wędkarskie, wypożyczalnia rowerów

* Stawy Niezgoda – czatownia przy stawie Niezgoda I

 * Staw Stary – wieża obserwacyjna

* Ruda Żmigrodzka – teren rekreacyjny przy Stawie Rudy

 

 

Atrakcje na trasie (zabytki, ciekawe miejsca, usługi):

* CET Naturum – Muzeum, Dom Rybaka, Zwierzyniec, Plac zabaw, ścieżki edukacyjne

* Staw Niezgoda I – czatownia do obserwacji ptaków (birdwatching)

* Staw Stary – wieża obserwacyjna z widokiem na największy staw w Dolinie Baryczy (300 ha)

* Rezerwat leśny „Olszyny Niezgodzkie”

* Staw Rudy – platforma z doskonałym miejscem do obserwacji wielu gatunków ptaków gromadzących się na stawie 

* Rezerwat przyrody „ Jamnik” – kompleks stawów, ciekawe miejsce na zdjecia 

* Jaz Niezgoda (zwana Tamą Göringa) – jedyny drewniany jaz na Baryczy

* Ścieżka edukacyjna wokół stawów południowych w Rudzie Sułowskiej

 

 

Restauracje i sklepy na trasie:

* Restauracja Gospoda 8 Ryb w Rudzie Sułowskiej

* Zajazd "Głowaczówka" w Rudzie Sułowskiej 

* Smażalnia ryb "Pod Dębami" w Grabówce (czynne czwartek - niedziela) 

* Sklep w Niezgodzie

 

Długość przejazdu:  w tempie 15-18 km/h to ok 1,5 godz. Jednak jadąc grupą, z dziećmi, wliczając przystanki, czas na odpoczynek, posiłki, zwiedzanie itp.  należy założyć ok. 4 godzin.

 

Zachęcamy do skorzystania z usługi przewodników lokalnych, z szeroką wiedzą o regionie, bogactwie przyrodniczym oraz gospodarce rybackiej w Dolinie Baryczy. 

Damian Żuber, Arkadiusz Berger, tel. +48 607 426 222, d.zuber@stawymilickie.pl (usługa płatna) 

Proponowana wycieczka jest jednodniowa. Można jednak zaplanować dłuższy pobyt, nocleg w okolicznych obiektach i kilkudniowy pobyt rowerowy. 

POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU? ZGŁOŚ SIĘ DO NAS: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com + 48 503 74 03 44

Trasa jest na tyle prosta, że możesz przemierzyć ją sam.   Ale jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

Zdjęcia z trasy: fot. Stawy Milickie S.A.

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...