Trasy rowerowe

!! Tę trasę zaliczamy do lokalnych TOP 5 !!

 

Trasa biegnie po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej Wrocław – Sulmierzyce, przy czym droga rowerowa obecnie jest przygotowana od Nowego Dworu pod Trzebnicą do Grabownicy za Miliczem. Wiedzie w większości przez tereny odludne, leśne, skrajem pól czy łąk, czasem tylko wjeżdża do miejscowości (np. na odcinku Nowy Dwór pod Trzebnicą - Prusice czy w okolicach Milicza). Ale dzięki temu możemy zobaczyć piękne budowle, zabytki i atrakcje i przyjżeć się z bliska lokalnej architekturze (np. chaty czy stodoły szachulcowe). 

Główne miasta na trasie: Prusice, Sułów, Milicz

Na odcinku od Nowego Dworu do Prusic trasa ma charakter „miejski”, biegnie wzdłuż dróg publicznych, przejeżdża przez miejscowości lub jest wytyczona po drodze publicznej. Wyjeżdżając z Prusic jedzie praktycznie aż do Milicza lasem, w sporej odległości od zabudowań i dróg. Przecina miasto Milicz i kieruje się dalej skrajem lasu i pół do Grabownicy, nad stawami.

 Na odcinku od Sułowa do Grabownicy trasą kolejki wąskotorowej prowadzi pomarańczowy szlak rowerowy Doliny Baryczy i nosi imię Ryszarda Szurkowskiego. Na całej długości tego odcinka, przy miejscach postojowych, znajdują się tablice przypominające sportowe dokonania wielokrotnego mistrza świata w kolarstwie i olimpijczyka, który urodził się i wychował w małym Świebodowie pod Krośnicami (w powiecie milickim).

Atrakcją trasy są przystanki dla rowerzystów stylizowane na stacje kolejowe, z elementami taboru kolejowego oraz semaforami czy szlabanami. Na odcinku od Sułowa do Grabownicy spotkanie bardzo fotogeniczne kolorowe karpie

Jest to jedyna w regionie spójna trasa rowerowa w standardzie drogi dla rowerów, komfortowa i bezpieczna, ma turystyczny i krajobrazowy charakter. Ze wzgledu na swoją łatwość jest polecana wszystkim bez wyjątku, zwłaszcza rodzinom z dziecmi, osobom początkującym czy nie lubiącym się męczyć. 

 

                                                                        Fragment drogi w lesie pomiędzy Książęcą Wsią a Gruszeczką, fot. Marta Kamińska 

 

                                                                             Elementy taboru wąskotorowki przy przystanku rowerowym, fot. Marta Kamińska

 


 

CO WARTO ZOBACZYĆ na trasie?

 

* Trzebnica – Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej (możliwość zwiedzania)

* Pawłów Trzebnickipierwsza polska szkoła podstawowa na Dolnym Śląsku po zakończeniu wojny w 1945. W budynku tym wcześniej też funkcjonowała szkoła (obiekt można oglądać tylko z zewnątrz) oraz Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (kościół na planie ośmiokąta, w tradycyjnym lokalnym stylu architektonicznym).

* Prusice  - zabytkowa zabudowa rynku, ratusz, kościół św. Jakuba, z tumbą nagrobną Melchiora Hatzfelda, który otrzymał Żmigród i Prusice za zasługi w wojnie 30-letniej (1618-1648)

* Szwedzki Kamień/ Słup Napoleona – słup graniczny z XVII w., usytuowany wówczas na granicy wolnych państw stanowych – żmigrodzkiego i milickiego oraz posiadłości klasztoru cysterek w Trzebnicy, o który, według legendy, szwedzcy żołnierze podczas Potopu Szwedzkiego ostrzyli swoje rapiery (miecze). Obecnie kamień stoi na trójstyku gmin Trzebnica, Milicz, Żmigród.

* Sułów – ekspozycja taboru wąskotorówki, zabytkowy budynek dworca Sułów Milicki (obecnie dom mieszkalny).

* Milicz szachulcowy kościół pw. Andrzeja Boboli (tzw. Łaski) (zwiedzanie po umówieniu, tel. 71 383 00 29), klasycystyczny Pałac Maltzanów z parkiem w stylu angielskim (zwiedzanie tylko zewnątrz, wewnątrz znajduje się Technikum Leśne), Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z ekspozycją unikatowej kolekcji bombek wytwarzanych po II wś. w Miliczu oraz salą druha Bolka, harcerza i inwalidy, który przemierzył na rowerze cały świat. Wstęp płatny (ok. 5-6 zł)

* Ruda Milickazabytkowa gajówka z 1812 r. (niestety aktualnie w złym stanie technicznym, możliwość oglądania z pewnej odległości), najstarszy budynek mieszkalny w regionie, cmentarz ewangelicki.

* Grabownica – wieża widokowa nas stawem Grabownica (dostęp wolny 24/7)

 

Szwedzki Kamień/Słup Napoleona na trójstyku gmin, fot. Marta Kamińska

 

Wrocławski tramwaj - czytelnia w Rudzie Milickiej, fot. Marta Kamińska

 

Ekspozycja bombek w KOM w Miliczu, fot. Marta Kamińska

 


 

 


 Chcesz GPX trasy? Zgłoś się do nas: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com 


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com 

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna)
Stopień trudności : łatwa
Rekomendowany rodzaj roweru : dowolny
Standard : droga dla rowerów o zróżnicowanej nawierzchni
Charakter trasy: trasa liniowa (A -->B)
lokalizacja trasy: Dolina Baryczy i Wzgórza Trzebnickie/Kocie Góry
Oznakowanie w terenie : droga rowerowa

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...