Trasy rowerowe

Proponowana trasa jest propozycją  na 1-dniową wycieczkę, liczy ok. 60 km. Prowadzi przez najpiękniejsze zakątki gminy Krośnice oraz do rodzinnej miejscowości Ryszarda Szurkowskiego, Mistrza Świata w kolarstwie, wielokrotnego zwycięzcy Wyścigu Pokoju. Ze wzgledu na kilka przewyższeń jest oznaczona jako trudna. Miejscem startu i mety jest pensjonat "Hubertówka", rekomendowany na nocleg jako Miejsce Przyjazne Rowerzystom. Trasę można rozpocząć też z innego miejsca (np. stacja PKP w Krośnicach czy parking przy Krośnickiej Kolei Wąskotorowej). 

 

Skwer Ryszarda Szurkowskiego w Świebodowie, fot. Marcin Kozioł

 

Przebieg: Nowy Zamek - Stawno - Ruda Milicka - Niesułowice - Wierzchowice - Świebodów - wzgórze Gęślica - Brzostówko - Brzostowo - Luboradów - Kotlarka - Krośnice - Wierzchowice - Wąbnice - Niesułowice - Ruda Milicka - Nowe Grodzisko - Nowy Zamek.  

Trasa prowadzi z "Huberówki" słynną groblą pomiędzy stawami, przez ptasią wioskę – Rudę Milicką – do Wierzchowic i Świebodowa – rodzinnej wsi legendarnego Ryszarda Szurkowskiego. Następnie objedziemy Wzgórza Krośnickie, wjedziemy na wzgórze Gęślica, przejedziemy ścieżką przyrodniczą wśród stawów krośnickich. Po czym po powrocie do Krośnic można zrobić przerwę na przejażdżkę Krośnicką Kolejką Wąskotorową (z wagonu owej kolejki kiedyś wychylała się sama Katarzyna Figura w wielkim hicie filmowym „Pociąg do Hollywood”) czy relaksującą wizytę w aquaparku "Krośnicka Przystań". Będąc w Krośnicach trzeba też koniecznie odwiedzić Winnicę Anna (w ofercie jest zwiedzanie winnicy czy mówione degustacje).

 

 

Rowerzyści na Krośnickiej Kolei Wąskotorowej, fot. Marta Kamińska 

 


 ATRAKCJE NA TRASIE:

Ruda Milicka | ptasia wioska, plac rekreacyjny w centrum wsi z Tramwajem do Kultury (wrocławski tramwaj przerobiony na bibliotekę), budynek Gajówki z 1812 r. o konstrukcji szachulcowo-ryglowej, specyficznej dla Doliny Baryczy.

Świebodów | rodzinna wieś Ryszarda Szurkowskiego 

Wzgórze Gęślica (ok. 240 m n.p.m.)

Krośnice | Krośnicka Kolej Wąskotorowa, Park Wodny "Krośnicka Przystań", "Winnica Anna" (wszystkie obiekty to MPR)

Łazy - Krośnice | piękne trasy leśne, krajobraz stawów krośnickich na ścieżce przyrodniczej, zabytkowa zabudowa wsi 


GDZIE ZJEŚĆ?

Nowy Zamek | Restauracja "Hubertówka" (MPR)

Stawno | smażalnia ryb (czynna sezonowo)

Ruda Milicka | Smakowita Wieś, Przystanek Kawa (czynne sezonowo)

Niesułowice | Restauracja "W Starym Młynie" (MPR) 

Krośnice | Karczma Zuzanna, bar na Krośnickiej Kolei Wąskotorowej 

 


 

 


  Chcesz GPX trasy ?   Zgłoś się do nas: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com 


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy?   Zgłoś się do nas: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com 

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna)
Stopień trudności : średnia
Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB
Standard : nieoznakowana trasa rowerowa
Charakter trasy: pętla
lokalizacja trasy: Dolina Baryczy
Oznakowanie w terenie : brak oznakowania

Trasa

Kolor: Niebieski

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...