Trasy rowerowe

Przebieg szlaku: Żmigród PKP - Bychowo - Barkowo - Karnice - Kędzie - Łabuzki - Chodlewo - Korzeńsko - Garbce - Borek - Nowe Domy - Zielony Dom - Ruda Żmigrodzka - Jamnik - Osiek - Grądzik - Żmigród PKP

Pętla wokół Żmigrodu, łącząca kilka grodzisk, ciekawych kapliczek i krzyży przydrożnych (tzw. pokutnych lub pojednania). Pętla jest szlakiem, oznakowanym w terenie kolorem czarnym. Żmigród jest miastem doskonale skomunikowanym z dużymi miastami - z dalszych odległości można dojechać S5 (Wrocław - Poznań) lub PKP (dowozy regionalne lub Intercity relacji Wrocław - Poznań), dlatego rekomendujemy rozpoczęcie trasy pod dworcem PKP, gdzie funkcjonuje wygodny Park & Ride. 

 

Jeden z krzyży pokutnych, zwanych też krzyżami pojednania, na szlaku. Fot. Marta Kamińska 

 

Zachodni odcinek szlaku (Żmigród - Węglewo - Chodlewo - Korzeńsko) prowadzi przez płaski i rolniczy krajobraz gminy Żmigród, w widłach malowniczych, niewielkich rzek Barycz i Orla. Trasa biegnie przeważnie lokalnymi drogami publicznymi, pod Bychowem prowadzi kilkukilometrowy odcinek nowej drogi rowerowej, w miejsce dość uciążliwej dla rowerzystów piaszczystej trasy. Pomiędzy Kędziami a Chodlewem znajduje się najbardziej niekorzystny odcinek trasy, który okresowo może być mokry/błotnisty (dlatego zalecamy rowery na szerokich oponach). 

Po drodze warto zwrócić uwagę na różnorodne kapliczki przydrożne, krzyże pokutne (ustawiane w średniowieczu w ramach pokuty przez sprawców morderstw), zwłaszcza wartymi uwagi są krzyż pokutny i kościół w Bychowie, dwa kościoły i krzyż pokutny w Barkowie, grodzisko w Kędziach, grodzisko, dwa kościoły i krzyż pokutny w Korzeńsku. 

Wschodni odcinek szlaku (Garbce - Ruda Żmigrodzka - Powidzko - Żmigród) prowadzi najpierw leśno-bagnistymi terenami wzdłuż Baryczy i przez kompleksy stawów milickich Radziądz i Jamnik, a potem rolniczym obszarem wokół Powidzka. Trasa biegnie niemal wyłącznie lokalnymi drogami asfaltowymi, jedynie odcinek Zielony Dom - Szarlotka prowadzi szosą nr 439 i drogą gruntowną. Po drodze można zobaczyć dwa grodziska pod Szarlotką i Szarzyną, dwa kompleksy Stawów Milickich, krzyż pokutny w Osieku oraz kościół i krzyż pokutny w Powidzku. 

 

Jedną z ciekawszych figur na szlaku jest Św. Nepomucen w Powidzku, fot. Dariusz Wojciechowski

 


CO WARTO ZOBACZYĆ NA TRASIE:

Żmigród | rynek i Zespół Pałacowo- Parkowy 

Węglewo | jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie kolejowych torów doświadczalnych; testuje się tu nowe składy, które mają jeździć po polskich torach, w tym słynne Pendolino

Bychowo | na skrzyżowaniu krzyż pokutny, barokowy kościół św. Jana Nepomucena

Karnice | gospodarstwo rolne Michał Sznajder/ Kiszone warzywa z Doliny Baryczy (możliwość zakupu kiszonek)

Barkówko | dawna stacja kolei wąskotorowej linii Żmigród - Wąsosz z 1886 r.,

Barkowo | poewangelicki klasycystyczny kościół św. Antoniego, krzyż pokutny

Kędzie | jaz na Baryczy, grodzisko z czasów kultury łużyckiej, zachował się fragment wału ziemnego

Jaz Bychowo | 5 Tam 

Chodlewo | Kapliczka słupowa, prawdopodobnie dawny pomnik poległych w I wojnie światowej 

Korzeńsko | barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XVIII w., neuromański kościół poewangelicki św. Jana Pawła II z XIX w.

Borek | ciekawa kapliczka ludowa z drewnianym wystrojem 

Szarzyna | nad stawem wczesnośredniowieczne grodzisko 

Ruda Żmigrodzka | staw Rudy z platformą widokową, liczne kolonie mew, przy drodze dąb z licznymi śladami bytowania chronionego kozioroga dębosza 

 

Dąb, w którym siedlisko ma chroniony kozioróg dębosz, fot. Marta Kamińska

 

Jamnik | staw Jamnik, widok na rozległy staw i liczne ptaki 

Osiek | krzyż pokutny   

Sieczków | dawny przystanek kolei wąskotorowej, z przyczółkami mostu, kapliczka słupowa, za przysiółkiem miejsce hitlerowskiego obozu pracy przymusowej z okresu II wojny św. 

Powidzko | barokowo-klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela z XVIII w., wewnątrz drewniany krucyfiks z XIV w., na cmentarzu bielony wapnem krzyż pokutnyi mogiła ofiar hitlerowskiego obozu w Sieczkowie. Powidzko i okolice słyną z uprawy bobu.

Grądzik | dawna wytwórnia płatków ziemniaczanych. 

 

Zdjęcia w galerii: Marta Kamińska, Dariusz Wojciechowski


GDZIE MOŻNA COŚ ZJEŚĆ?

Żmigród | Żmigrodzianka, Stara Piekarnia, kawiarnie na rynku, Bar Pychotka na rynku, Pan Japa Food Truck, restauracja Zamkowa w Zespole Pałacowo-Parkowym

Ruda Żmigrodzka | Karczma Rybna (otwarte w sezonie czwartek - niedziela)

 


 


Chcesz GPX trasy?   Zgłoś się do nas: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com 


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy?   Zgłoś się do nas: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com 

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna)
Stopień trudności : łatwa
Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB
Standard : oznakowany szlak rowerowy
Charakter trasy: pętla
lokalizacja trasy: Dolina Baryczy
Oznakowanie w terenie : szlak czarny

Trasa

Kolor: Zielony

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...