Trasy rowerowe

Trasa ma formę pętli, rozpoczyna się i kończy w Domaaszkowie, pod Barem Zacisze, gdzie można przed wyjazdem, jak i po powrocie zjeść pyszne, domowe jedzenie dodające zdrowej energii! Miejsce to jest obowiązkowym punktem na trasie wszystkich rowerzystów w tych okolicach. 

Przebieg trasy: Domaszków - Dębno - Krzydlina Mała - Lubiąż - Gliniany - Domaszków 

Trasa wiedzie drogami asfaltowymi publicznymi, lasami, polami oraz częściowo po drodze rowerowej trasą dawnej linii kolejowej, na odcinku od Mojęcic do Lubiąża. Na całej trasie gwarantujmy piękne widoki o każdej porze roku i prawdziwy nadodrzański klimat. 


 

Droga rowerowa po linii nieczynnej kolei Wołów - Lubiąż, fot. T. Krawiec 


 CO WARTO ODWIEDZIĆ na TRASIE:

  • Domaszków   - pszczelarska ścieżka edukacyjna w założonej w 2006 r.   Pasiece Zuzia. Możliwość zakupu miodów (Domaszków 27, tel. 697 074 797),

  • Domaszków - Bar Zacisze (ulubiona meta rowerzystów - tel. 889 416 914). 

  • Dębno   - znajduje się tu   rodzinna serowania, wytwarzająca sery owcze i kozie (Dębno, tel. 794 020 117) oraz   kameralna stajnia & agroturystyka "Inglotówka"   (tel. 502 785 155; możliwość organizacji uroczystości rodzinnych i spotkań). 

  • Krzydlina Mała - Centrum Dialogu Ojców Karmelitów (miejsca noclegowe, sala szkoleniowa)
  • Opactwo Cysterskie w Lubiążu   - jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.  Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Powierzchnia dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady to 223 m i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie. Budowla posiada ponad 600 okien. W latach 80. XX wieku klasztor stał się miejscem poszukiwania ogromnych skarbów. Służby specjalne PRL trzykrotnie próbowały znaleźć tu słynne złoto Wrocławia, czyli depozyty sejfów Festung Breslau. Stąd wokół klasztoru powstało wiele legend. 
  • Rezerwat Odrzyska   - utworzony w 1987 r. na powierzchni ok. 5 ha. Obejmuje starorzecza Odry, chroni bogate stanowiska kotewki - orzecha wodnego oraz wodnej paproci salwinii pływającej. Na terenie rezerwatu występuje ok. 40 gatunków ptaków lęgowych.

  •  Gliniany   - wieś znana jest z wykopalisk archeologicznych, w 1970 r. odkryto tu cmentarzysko z kultury łużyckiej z epoki brązu (1100-700 pne), groby wyposażone były w naczynia ceramiczne i wyroby metalowe. Znaleziono tzw. Idola z Glinian - glinianą figurkę męską o dużej głowie, wiążącej się z kultem solarnym i fallicznym. 


GDZIE MOŻNA ZJEŚĆ? 

  • Bar Zacisze w Domaszkowie  
  • Karczma cysterska w Lubiążu
  • Agroturystyka "Inglotówka" w Dębnie 

 

 


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy?   Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. Zapewniamy profesjonalną obsługę, przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

 

 

 

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna)
Stopień trudności : średnia
Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB
Standard : mieszany: trasa prowadząca kilkoma szlakami
Charakter trasy: pętla
lokalizacja trasy: Dolina Środkowej Odry (okolice Wołowa)
Oznakowanie w terenie : mieszany (wiele szlaków)

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...