Ciekawe miejsca

Jaz Niezgoda, zwany też Tamą Göringa, jest jedyną zachowaną drewnianą budowlą tego typu na Baryczy.

Jego stała wysokość piętrzenia wynosi 2,16 m, a ruchoma 1,19 m. Strefa piętrzenia wody zaczyna się 1,5 km przed samym jazem. Przed wojną Jaz Niezgoda zwany był Wielką Śluzą. Przez miejscowych jaz zwany jest także Tamą Göringa. Nazwa ta wywodzi się stąd, że w czasach III Rzeszy na polowaniach w dobrach Żmigrodzkich bywał marszałek Herman Göring. Niedaleko od tamy znajduje się także brukowana droga zwana z kolei Drogą Göringa, na której to marszałek w trakcie polowanie śmiertelnie postrzelił naganiacza. Po południowej stronie Baryczy znajdują się transzeje łączące okopy z okresu II wojny światowej. Wykopali je Żydzi, więźniowie filii obozu Gross Rosen. Okopy te były częścią umocnień ziemnych tzw. Linii Bartholda. Umocnienia te nigdy nie zostały wykorzystane w trakcie walk. Więźniowie, którzy je wykopali zostali przez hitlerowców wymordowani w nieznanym do dziś miejscu w pobliskich lasach. W okolicach jazu są doskonale widoczne ślady działalności bobrów. Woda piętrzona przez jaz poprzez kanał (Młynówkę Jamnicką) trafia do Stawu Jamnik, a Kanałem Niezgodzkim do Stawu Rudego. Latem często poniżej jazu stan wód jest bardzo niski i uniemożliwia dalsze płynięcie. Płynący w prawo od jazu Rów Paszkowy, choć nie wytyczony jest na nim szlak kajakowy, również nadaje się do płynięcia. Jest to jednak trasa dla ambitnych i raczej doświadczonych kajakarzy. Stan wody jest zazwyczaj niski, a na trasie znajdują się niskie mostki, zastawki i przeszkody w postaci zwalonych drzew. Dodatkowo rów jest wąski i odcinkami porośnięty trzcina, a otaczające go bagna uniemożliwiają wysiadanie. Za to dzika, otaczająca go przyroda gwarantuje niepowtarzalne doznania. Rowem możemy dopłynąć do Młynówki Sułowsko-Radziądzkiej i w efekcie do Niezgody lub Rudy Sułowskiej (pod prąd).

Oprócz kajakiem możemy tu także dotrzeć rowerem szlakiem R9 lub pieszo także tym szlakiem. Pojazd nasz parkujemy na postoju przy stawie przydrożnym znajdującym się przy drodze Milicz - Sułów - Żmigród pomiedzy wsiami Łąki - Niezgoda.

źródło: barycz.pl

Region

Dolina Baryczy

Gmina

Żmigród

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...