O nas

DOLNOŚLĄSKA KRAINA ROWEROWA znajduje się w północnej części Dolnego Śląska. Jest to unikatowa kraina, która rozwija się i tworzy ofertę dla rowerzystów w oparciu o bogatą sieć szlaków i dróg rowerowych, unikatową w skali kraju przyrodę, zabytki i atrakcje, liczne usługi turystyczne oraz imprezy rowerowe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą regionu - TRASY, MIEJSCA, ATRAKCJE I WYDARZENIA - oraz działalnością naszej organizacji, która realizuje wiele ciekawych rowerowych przedsięwzięć skierowanych zarówno dla mieszkańców, jak i gości spoza regionu.

 

 

 


 

Jesteśmy organizacją pozarządową (stowarzyszeniem), które współpracuje z samorządami, usługodawcami, organizacjami i grupami nieformalnymi z całego obszaru. Naszym celem jest współpraca na rzecz budowania marki obszaru jako destynacji rowerowej, w oparciu o walory przyrodniczo-krajobrazowe, ciekawą historię i kulturę, sieć tras rowerowych (dróg i szlaków), atrakcji turystycznych, oferty miejsc noclegowych i gastronomii, wypożyczalni, sklepów i serwisów rowerowych (Miejsc Przyjaznych Rowerzystom) oraz wykwalifikowanych przewodników rowerowych, doskonale znających region.

W powyższym zakresie prowadzimy nieodpłatną działalność statutową. Utrzymujemy się ze składek członkowskich wpłacanych przez samorządy oraz pozyskiwanych dotacji. Działalnością Stowarzyszenia kieruje Zarząd (14 osób - włodarze gmin i powiatów członkowskich) oraz biuro Zarządu, w którym zatrudnione są 2 osoby - Marta Kamińska i Agnieszka Prucnal.   

W zakresie działalności wydawniczej, a zwłaszcza sprzedaży publikacji (map i przewodników) oraz gadżetów i pamiątek, jak i organizacji odpłatnych wypraw rowerowych po Dolnośląskiej Krainie Rowerowej, czy też pobytów dla grup organizowanych przygotowywanych na życzenie, prowadzimy odpłatną działalność statutową pod marką DKR Travel. Jesteśmy zarejstrowani jako biuro wypraw rowerowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego pod nr 978. 

 


 

Uczestnicy wycieczki rowerowej z naszymi przewodnikami.

 


Na naszej stronie internetowej znajdziecie informacje niezbędne do samodzielnej organizacji ciekawego pobytu, zarówno na jeden dzień, na weekend, jak i na dłuższy urlop. W ramach działalności odpłatnej kompleksowo organizujemy pobyt i na życzenie przygotowujemy progam szyty na miarę. Więcej dowiecie się w zakładce DKR TRAVEL

 

 

 


 

MIEJSCA | to baza różnego rodzaju usług i atrakcji, które mogą się Wam przydać lub zaciekawić podczas pobytu. Szczególnie polecamy ofertę wyróżnioną znakiem MIEJSCE PRZYJAZNE ROWERZYSTOM! Zajrzyj do zakładki MIEJSCA, żeby dowiedzieć się więcej. 

 

 Akademia Kuraszków - hotel i restauracja, jedno z ponad 40 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, fot. archiwum Akademii Kuraszków 


 

TOPy | to mini przewodnik po lokalnych atrakcjach, wszystkim tym, co wyróżnia nasz region i przyciąga turystów, z czego jesteśmy znani i dumni. W katalogach gminnych umieściliśmy też informacje co warto zobaczyć na terenie danej gminy. Dolnośląska Kraina Rowerowa to trzy regiony: Dolina Baryczy, Wzgórza Trzebnickie i DOlina Środkowej Odry - każdy inny, każdy warty uwagi i odwiedzenia. Dolina Baryczy to królestwo karpia, Wzgórza Trzebnickie to strome podjazdy, sady i winnice, a Dolina Środkowej Odry to piękne nadodrzańskie krajobrazy i cysterskie dziedzictwo. Czytaj więcej w dziale TOPy.  

 

Absolutnie obowiązkowy punkt podczas odwiedzin w DKR - wieś Świebodów, w której urodził się Ryszard Szurkowski.


 

WYDARZENIA | to kalendarz imprez i wydarzeń lokalnych odbywających się na naszym terenie od wiosy do jesieni, a czasem też zimą - ogólnodostępne rajdy i jednodniowe wycieczki rowerowe, integrujące mieszkańców i turystów oraz dłuższe wyprawy, które przygotowujemy od A do Z we współpracy z lokalnymi usługodawcami. Zapraszamy do odwiedzenia podstrony WYDARZENIA i aktywnego udziału w wydarzeniach! 

 

Dzień bez Samochodu to jedna z czołowych imprez rowerowych w DKR.


 

TRASY | to oznakowane w terenie szlaki lub autorskie propozycje wycieczek, które polecamy do samodzielnej jazdy. Dla każdej trasy możecie pobrać ślad gpx, poczytać o atrakcjach na trasie, miejscach wartych odwiedzenia czy ofercie gastronomicznej. Ważną wskazówką jest umieszczony przy każdej trasie profil wysokościowy, sugerujący stopień trudności. Zobacz więcej w zakładce TRASY

 

Najbardziej popularna trasa wiedzie po linii dawnej kolei wąskotorowej i jest częścią Pomarańczowego Szlaku Doliny Baryczy.


 

DKR TRAVEL | to propozycja dla tych, którzy potrzebują fachowej pomocy w organizacji pobytu, doborze odpowiednich tras, noclegów, wyżywienia i różnorodnych atrakcji. Jeśli nie masz czasu ani głowy do wyszukiwania interesujących opcji wyjazdu rowerowego dla swoich pracowników, partnerów biznesowych czy przyjaciół, zleć nam kompleksowe opracowanie programu. Albo weź udział w zorganizowanej wyprawie rowerowej, którą  Więcej na ten temat w zakładce DKR TRAVEL.   

 


 

 

 

Skansen Borówek, tuż przed wyjazdem w trasę, fot. Marta Kamińska 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...