O nas

DKR to jedna z ulubionych destynacji rowerowych. Charakteryzują ją piękne trasy, różnorodne krajobrazy, liczne usługi i ciekawe MIEJSCA warte odwiedzenia podczas rowerowych wypraw, o których nie zawsze dowiecie się z przewodników. Ale DKR to przede wszystkim światowej klasy przyroda - STAWY MILICKIE, ojczyzna Ryszarda Szurkowskiego oraz możliwość połączenia jazdy na rowerze na przykład ze spływem kajakowym czy przejażdżką bryczką.

 


W DKR możecie poruszać się po oznakowanych szlakach, opisanych w przewodnikach i oznaczonych na mapach. Ale zachęcamy również do korzystania z rekomendowanych tras i propozycji wycieczek, które zaprowadzą Was zarówno w znane jak i czasem zapomniane zakątki. DKR to obszar idealny na wycieczki krajoznawcze, dla uważnych i ciekawych turystów, którzy dużo zwiedzają, a rower jest dla nich przyjemnym środkiem lokmocji. Nie liczy się dystans, ani prędkość, a czas wyprawy mierzy się nie tyle liczbą przejechanych kilometrów, ile liczbą odwiedzonych po drodze ciekawych miejsc: odrestaurowanych zabytków lub jedynie ruin świadczących o minionym bogactwie i świetności, uroczych poniemieckich dworów, domów z cegły czy rudy darniowej, parków krajobrazowych, użytków ekologicznych, rezerwatów, alei dębowych, winnic i sadów ...  

Dolnośląska Kraina Rowerowa to 3 obszary geograficzne:

Znana i ceniona DOLINA BARYCZY - nizinna (a więc raczej płaska), zielona, spokojna i uspokajająca, pełna stawów, lasów, pól i mokradeł, gdzie się naprawdę odpoczywa z dala od miejskiego zgiełku. Dolina Baryczy ma już swoją markę jako destynacja turystyczna. Jest tu najwięcej szlaków i dróg rowerowych, wokół których znajdziemy sporo miejsc noclegowych i lokalnej gastronomii, serwującej dania oparte o lokalne ryby czy dziczyznę. Jest tu też najwięcej atrakcji przygotowanych z myślą o stale rosnącej liczbie turystów. Dolina Baryczy to: Milicz, Cieszków, Krośnice, Twardogóra (częściowo), Żmigród, Prusice (częściowo) oraz Wąsosz. Można tu łatwo dojechać z Wrocławia, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, zachęcamy też do podróży koleją - stacje znajdują się w Miliczu, Krośnicach, Żmigrodzie, Cieszkowie, Grabownie Wielkim (pod Twardogórą) czy w Skokowej (pomiędzy Prusicami a Żmigrodem). 

 

Bielik i żurawie na Stawach Milickich | Dolina Baryczy, fot. Agnieszka Florczyk 

 

Mniej znana, ale równie urzekająca DOLINA ŚRODKOWEJ ODRY, którą charakteryzują rozległe kompleksy leśne, łąki, niskie zaludnienie, piękne budowle (m.in. spektakularny kompleks pocysterski w Lubiążu), równie ciekawe pamiątki architektoniczne po niemieckiej przeszłości, tak typowe dla całego Dolnego Ślaska. Tu króluje majestatyczna Odra, zapraszająca do spływów kajakowych, a wycieczki rowerowe wymagają ciut lepszej kondycji niż w Dolinie Baryczy, ze względu na liczniejsze podjazdy i przewyższenia. W tym regionie turystyka dopiero zaczyna się rozwijać, więc planując wycieczkę rowerową lepiej mieć ze sobą własny prowiant, gdyż na trasie nie spotkamy zbyt wiele restauracji. Dolina Środkowej Odry to gmina Wołów,  która jest dobrze skomunikowana z Wrocławiem - łatwy dojazd autem oraz koleją.  

 

Rozlewisko Odry pod Glinianami, fot. Dariusz Wojciechowski 

 

Położone najbliżej Wrocławia WZGÓRZA TRZEBNICKIE (zwane też KOCIMI GÓRAMI). Jest tu mniej lasów i nieużytków, za to dużo pól uprawnych, rozbudowujących się wsi oraz sadów i winnic, którym strome zbocza wzgórz gwarantują dobre warunki. Wzgórza są przepiękne krajobrazowo, niezależnie od pory roku, ale bardzo wymagające dla rowerzystów. Dlatego najczęściej spotkamy tu kolarzy, jeżdżących samodzielnie i w grupach. Rekreacyjnie polecamy trasy po lasach Zawoni. Wzgórza Trzebnickie to gminy: Twardogóra, Zawonia, Dobroszyce, Wisznia Mała, Oborniki Śląskie.  

 

Wiszniak, jedno ze wzniesień Wzgórz Trzebnickich, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę, fot. Paweł Kubacki 


 

Zapraszamy do planowania wycieczek i zapoznania się propozycją tras oraz lokalnymi hitami, które koniecznie trzeba poznać!   

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...