O nas

Pałac Maltzanów i park z ruinami zamku

Pałac klasycystyczny w Miliczu został zaprojektowany przez Karola Geisslera na zlecenie Joachima Karola Maltzana. Wybudowano go w latach 1797- 1798. W 1910 roku dobudowano południowe skrzydło, w którym znajdował się dawny dom zajezdny. Pałac wyglądem przypomina zamek Sanssouci i Neues Palais w Poczdamie. Zespół Pałacowy otacza park o powierzchni ok. 50 ha, założony na przełomie XVII i XIX w. w stylu angielskim, jest to jeden z pierwszych na Dolnym Śląsku park tego rodzaju. Oprócz bogatej szaty roślinnej znajdowały się w nim grobowce, kamienne latarnie, drewniane mosty, budowle przypominające starożytne ruiny.

 

 

 fot. DKRKąpielisko Karłów 

Kompleks basenowy z brodzikami dla dzieci, zjeżdżalniami i skocznią. W okolicy restauracja, boiska do siatkówki plażowej i kort tenisowy.

 

 fot. Łukasz Gościniak 

 


Muzeum Bombki w Miliczu mieści się przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego 3, wzdłuż ścieżki rowerowej trasą dawnej kolejki wąskotorowej, w miejscu dawnej fabryki, znajduje się nowoczesny i innowacyjny Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny KOM. To miejsce jedyne w swoim rodzaju, zaprojektowane w każdym detalu tak, żeby czuć się w nim po prostu dobrze. Dawna fabryka bombek w Miliczu to kompleks z lat 50-tych XX wieku składający się z dwóch obiektów.W latach 1951 – 2008 roku była to jedna z największych manufaktur szklanych ozdób choinkowych w Polsce. Bombki z milickiej fabryki zdobiły m. in. choinkę Jana Pawła II. Zamawiał je nawet Walt Disney – wiele motywów pochodzi z jego bajek. Jeden został zaadaptowany na szkołę podstawową, natomiast w drugim w 2013 roku otwarto Muzeum Bombki. Znajduje się tam klimatyczna kawiarnia Stara Bombkarnia z wyspami relaksu oraz bardzo ciekawie urządzoną strefą dla dzieci.

Obiekt jest   MIEJSCEM PRZYJAZNYM ROWERZYSTOM.

 

  fot. Łukasz Gościniak 

 


 Grobla na stawie Słonecznym Górnym pomiędzy Stawnem i Nowym Grodziskiem (Kompleks Stawno) - Największy obszar stawowy w Dolinie Baryczy nazywany jest Kompleksem Stawno od znajdującego się tu niegdyś folwarku. Są to najstarsze spośród istniejących obecnie akwenów. Zbiorniki południowe powstały prawdopodobnie w XVI wieku. Stawy Grabownica, Słoneczny Górny, Nowy Świat Górny i Henryk są lęgowiskami objętymi dodatkową ochroną w ramach rezerwatu, które stanowią cenny zasób przyrody w stanie niemal nienaruszonym od wieków. Za wsią Stawno można wejść na malowniczo położoną groblę, która rozdziela dwa największe stawy pełne dzikiego ptactwa.

 

 

Fot. Szymon Nitka, Znajkraj

 
Wieża widokowa w Grabownicy - Najwyższa w Dolinie Baryczy wieża obserwacyjna, umożliwiająca obserwacje ptaków, a także podziwianie krajobrazu okolic, stoi na południowym brzegu stawu Grabownica.

 

 

fot. Marta Kamińska 

 


 

Ścieżka rowerowa im. Ryszarda Szurkowskiego

To jedna z pierwszych dróg rowerowych w Dolinie Baryczy. Powstała na nasypie dawnej kolejki, ma nieco ponad 20 km długości i spotkasz na jej trasie kilka przystanków i atrakcji, np. plenerowe akwarium z żywymi rybami hodowanymi w miejscowych stawach, słynnych w całej Polsce. Nosi imię Ryszarda Szurkowskiego, jednego z najlepszych polskich kolarzy w historii.

 

fot. Marta Kamińska 


 

Centrum Edukacyjno – Turystyczne Naturum w Rudzie Sułowskiej - to niezwykłe miejsce położone w przepięknej Dolinie Baryczy, znanej z czystej natury, ogromnej ilości ptaków, zarówno tych lęgowych, jak i jedynie odpoczywających w swych długich wędrówkach. Atrakcje jakie czekają na miejscu to duży plac zabaw, ścieżka zmysłówi mini-zoo. Spragnionych wiedzy na ekspozycję zaprasza nieduże muzeum, a miłośników fotografii specjalne bryczki zabiorą na fotosafari. W Gospodzie 8 Ryb mieszczącej się przy kompleksie można spróbować wyśmienitych ryb z Doliny Baryczy, a w sąsiedztwie znajduje się 4 gwiazdkowy hotel.

 

fot. Łukasz Gościniak 

 


 

Wzgórze Joanny – Wieża Odyniec - leśny rezerwat przyrody na południe od Milicza, z najwyższą częścią wzniesienia położonego na wysokości 230 m n.p.m. Na wierzchołku wzniesienia stoi zameczek myśliwski z 1850 roku z wieżą widokową.

 

 fot. Łukasz Gościniak 

 


 

Wiatrak Bronisław w Duchowie – Chata Młynarza - Jest to drewniany wiatrak zbudowany w 1671 roku o konstrukcji ryglowej, podbity od zewnątrz deskami. Jest to koźlak z czterołopatowymi śmigłami, ścianą przednią i o dachu dwuspadowym, podbity gątami Wnętrze Chaty to żywa wystawa poświęcona młynarstwu, tkactwu oraz sprzętom gospodarstwa domowego. Obiekt edukacyjny oraz atrakcja turystyczna. Znajduje się w niej mnóstwo narzędzi i akcesoriów, których niegdyś używano w pracach domowych, na roli czy do produkcji mąki.

fot. Łukasz Gościniak 

 

Wnętrze Chaty Młynarza, fot. Łukasz Gościniak 

 


opracowanie: UMiG Milicz 

zdjęcia w galerii: archiwum gminne, Łukasz Gościniak, Szymon Nitka Znajkraj

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...