O nas

Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Na trasie przejazdu jest 5 mniejszych stacyjek. Dumą krośnickiego taboru jest parowóz Px48-1907 wyprodukowany w 1955 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Jako ciekawostkę warto również dodać, że przed laty ten sam parowóz jeździł po ziemi milickiej. Mamy więc do czynienia ze wzruszającym powrotem do domu. Krośnicka Kolej to jedna z niewielu czynnych kolei wąskotorowych zachowanych w Polsce. Uruchomiona została 25 maja 2013 r. Krośnicka Kolej Wąskotorowa to również idealne miejsce dla grup szkolnych, które swój pobyt na kolejce często łączą z ofertą Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Krośnicach, uczestnicząc w licznych warsztatach. W budynku stacji głównej znajduje się Centrum Informacji Turystycznej oraz bar kolejkowy. Obok dworca ustawione są dwa ekspozycyjne parowozy. Nieopodal stacji głównej znajduje się wiata grillowa, staw rekreacyjny z miejscem przeznaczonym do kąpieli, czynnym w miesiącach lipiec-sierpień, wypożyczalnia łódek i rowerów wodnych oraz plac zabaw i płatna strefa dzieci (dmuchańce, suchy basen, autka akumulatorowe, łódeczki-padlery).

Obiekt jest MIEJSCEM PRZYJAZNYM ROWERZYSTOM

 

 

 fot. Łukasz Gościniak 

 


Park Wodny Krośnicka Przystań

Park Wodny „Krośnicka Przystań” to pływalnia z ruchomym dnem, której otwarcie nastąpiło w sierpniu 2015 r. W dwukondygnacyjnym obiekcie mieszczą się m.in.: pływalnia 25-metrowa wyposażona w ruchome dno, zbiornik rekreacyjny wyposażony w zjeżdżalnię rurową, hydromasaże i bicze wodne oraz brodzik dla dzieci. Do dyspozycji gości oddano również saunarium ze strefą SPA, salę fitness, siłownię oraz wypożyczalnię rowerów. Na pierwszym piętrze hali basenowej znajdują się miejsca dla widowni przewidziane na ok. 150 osób. Basen bezpośrednio połączony jest z halą sportową oraz szkołą. Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

 

fot. archiwum gminne 


 Ścieżka Przyrodnicza „Stawy Krośnickie”

Ścieżka ma formę pętli o długości 9 km. Prowadzi głównie groblami 11 stawów należących do kompleksu Zakładu Rybackiego w Krośnicach, który podlega Państwowemu Zakładowi Budżetowemu „Stawy Milickie” w Rudzie Sułowskiej. Są to obręby hodowlane, zatem można się poruszać tylko wyznakowaną ścieżką uzgodnioną z w/w zarządcą terenu (dwa stawy – Grunda i Policki znajdują się poza zasięgiem ścieżki przyrodniczej). Ścieżkę można pokonywać pieszo lub rowerem w zorganizowanych grupach pod opieką przewodnika. Oznakowana jest malowanymi na pniach drzew białymi kwadracikami wielkości 10x10 cm, z zieloną przepaską po przekątnej. Dojście (dojazd) do ścieżki przyrodniczej to około 1,5 km drogi, w części utwardzonej, wiodącej od ulicy Kolejowej w Krośnicach (w pobliżu stacji PKP). Prowadzi nią oznakowany na czerwono szlak pieszy oraz na czarno szlak rowerowy, które pozwalają tu dotrzeć z Centrum Edukacyjno Sportowo Turystycznego w Krośnicach.

 

 fot. Marta Kamińska 


 

Dawny pałac Volmersteinów, obecnie Urząd Gminy

Pałac został wybudowany ok. 1785 roku przez rodzinę Reichenbachów z Goszcza. Dwór był wtedy jednopiętrowy i znacznie mniejszy niż jest obecnie. Pod ich zarządzaniem pozostał przez sześćdziesiąt lat. 22 lipca 1845 roku majątek nabył od hrabiego Heinricha pochodzący z Westfalii hrabia Adelbert von der Recke von Volmerstein. Założyciel Fundacji, która zaczęła organizować pracę krośnickiej lecznicy. W tym samym roku pałac został przebudowany z barkowego w stylu neorenesansowy. Stylistyka neorenesansowa owego budynku prawdopodobnie została zaczerpnięta ze wzorów włoskich. Był to największy na owe czasy pałac na tych terenach, ustępujący jedynie siedzibie w Brzostowie.

 

Fot. Marta Kamińska 

 


 

Domy z rudy darniowej

Na końcu ulicy Kolejowej w Krośnicach, przy drodze do Stawów Krośnickich, znajdują się domy zbudowane z rudy darniowej. Dawniej istniała tu kuźnia, w której przetwarzano rudę wydobywaną w miejscach, w których później założono stawy. Zakład hutniczy znajdował się w części zachodniej obecnych Krośnic, nazywanej dawniej Kuźnicą i Rudą Krośnicką. Domy z rudy darniowej wzniesione zostały w 1876 r. Ruda darniowa była kiedyś eksploatowana na tych terenach i w specjalnych dymarkach wytapiano z niej żelazo. W dawnych czasach, te tereny były dość biedne i mieszkańcy chętnie wykorzystywali tanie, dostępne surowce do budowy domów i zabudowań. Stąd też wiele elementów w różnych zabudowaniach wykonanych jest z rudy darniowej (rudawca), kamieni polnych czy gliny i trzciny. Ruda darniowa to skała osadowa, najuboższa ze wszystkich rud żelaznych. Ze względu na jej powszechne występowanie i łatwość eksploatacji była na ziemiach polskich używana przez hutników od starożytności aż do połowy XX w. Ruda darniowa wytrąca się z wód na bagnach i podmokłych łąkach. Jest ciekawym geologicznie tworem, gdyż jej złoża po wyeksploatowaniu są w stanie odtworzyć się przy sprzyjających warunkach wodnych w ciągu kilkudziesięciu lat. Wydobycie rudy darniowej zdewastowało kiedyś ten rejon, jednak zagłębienia pozostałe po ich wydobyciu zostały zamienione w stawy, co z kolei przyczyniło się do obecnego bogactwa Doliny Baryczy.

 

 fot. Marta Kamińska 

 


Samolot Jak-11

Przy Domu Turysty (dawniej Schronisku Młodzieżowym) w Krośnicach ustawiony jest radziecki samolot szkoleniowo-treningowy Jak-11. Jego projekt powstał w biurze konstrukcyjnym Aleksandra Jakowlewa. Samolot wyprodukowany został po wojnie i bazował na rozwiązaniach z Jaka-3. Produkowany był także na licencji w Czechosłowacji pod oznaczeniem C-11. Samolot znajduje się w Krośnicach od początku lat sześćdziesiątych. Został przywieziony prawdopodobnie z lotniska w Poznaniu. Wpływ na to wydarzenie miały dobre relacje pułkownika Jana  Kowalewskiego z dyrekcją szpitala. Przywieźli i złożyli go  w ciągu dwóch dni oleśniccy żołnierze. Od tego czasu urozmaica przestrzeń wsi. W roku 2024 samolot będzie przestawiony do centrum wsi. 

 

 fot. Marta Kamińska


 

Wzgórze Gęślica 242 m n.p.m.

Ze wsi Dziewiętlin, jadąc zielonym szlakiem, dojedziemy do najwyższego wzniesienia gminy Krośnice i ziemi milickiej - Gęślicy (242 m n.p.m.). Wzniesienie porośnięte jest lasem bukowym. Na miejscu znajduje się wieża przeciwpożarowa (klucze w Nadleśnictwie Milicz), a z samego wzniesienia rozpościera się widok na wzgórza i lasy całej gminy. Poniżej, na rozwidleniu szos leśnych, znajduje się wiata i grill - miejsce odpoczynku.

 


 

Winnica Anna położona jest w Krośnicach. Na 2 ha rośnie 5 szczepów winorośli dwa białe i trzy czerwone. Wina są tu robione metodą naturalną, bez dodatków ulepszaczy. Właściciele stawiają na wysoką jakość dlatego wybrali szczepy najlepiej rosnące w klimacie Dolnego Śląska. Od kwietnia do pażdziernika organizowane jest zwiedzanie winnicy połączone z degustacją wina, trzeba się tylko wcześniej na nie umówić telefonicznie lub mailowo.

Obiekt jest MIEJSCEM PRZYJAZNYCH ROWERZYSTOM

 

 fot. Marta Kamińska 


 

Winnica De Sas

Winnica położna jest w malowniczej wsi Czeszyce, ok. 17 km od Krośnic. Uprawia się tu 7 szczepów winorośli, w największej ilo­ści Gewuertztraminera, stosując ekologiczne rozwiązania. Duży areał zajmują Riesling i Solaris, oprócz tego mamy po kilka rzędów Regenta, Pinot Noir, Pinot Gris, Dornfeldera. To właśnie z tych szczepów produkowane są wina. Winnica organizuje spotkania integracyjne, okazjonalne wystawy, kursy winiarskie, warsztaty somelierskie, warsztaty kulinarne z winem oraz imprezy artystyczne.

 


 

Pomnik Ryszarda Szurkowskiego w Świebodowie

W Świebodowie stoi pomnik poświęcony najwybitniejszemu polskiemu kolarzowi Ryszardowi Szurkowskiemu. Na takim rowerze, jak ten umieszczony na pomniku, Ryszard Szurkowski wiele lat temu zdobywał medale, rozbudzał wyobraźnię kibiców. Król polskiego kolarstwa zmarł 1 lutego 2021 roku. Monument ma przypominać o jego osiągnieciach. Pomnik stanął w Świebodowie, gdzie Ryszard Szurkowski się urodził. To inicjatywa lokalna, z której mieszkańcy są dumni.

 

 fot. Marta Kamińska 

 


 

opracowała: Justyna Jarosz, UG Krośnice

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...