DKR leży nad dwiema zjawiskowymi rzekami: leniwą Baryczą - najspokojniej płynącą rzeką w Polsce (jedynie 3% spadku) i zarazem największym prawobrzeżnym dopływem Odry oraz nad majestatyczną Odrą. Obie rzeki i ich dopływy nadają się idealnie do turystyki kajakowej. Barycz jest doskonała dla początkujących, a Odra dla zaawansowanych.
Spływy kajakowe są świetną ofertą dla ceniących aktywny wypoczynek turystów: świetnie nadają się do połączenia z rajdami rowerowymi. Wpierw spływ kajakowy, a następnie przesiadka na rowery (nie odwrotnie, gdyż ciężko się płynie pod prąd).
Jeśli ten temat Was interesuje, to zapoznajcie się z ofertą wypożyczalni kajaków, a jeśli chcecie wyjazd połaczyć z wycieczką rowerową z przewodnikiem, to zgłoście się do nas.
spływ kajakowy na Baryczy, fot. Łukasz Gościniak
SZLAK KAJAKOWY DOLINY BARYCZY
Przebieg:
(oznakowany) Odolanów – przystań przy dworcu PKP – Łąki Odolanowskie - Jaz Uciechów – Wróbliniec – Jaz Wróbliniec – Jaz Potasznia – Jaz Gądkowice – Lelików – Jaz Bolko – Nowe Grodzisko – Jaz Sławoszowice – Milicz – Jaz Sułów – Ośrodek Wypoczynkowy Sułów – Łąki – Jaz Niezgoda – Ruda Żmigrodzka – Jaz Osiek (Biedaczka) - Żmigród.
Barycz to niezwykle urodziwa rzeka. Jej dolina to jeden z najcenniejszych ekosystemów nie tylko Polski, ale Europy i świata. Warto poznać Dolinę Baryczy z perspektywy kajaka, zapewni to Wam niesamowite doznania i bliski kontakt z przyrodą. Barycz to rzeka niezbyt wymagająca, dlatego świetnie nadaje się także dla początkujących kajakarzy. Jeden z najmniejszych średnich spadków w Polsce (0,035%), liczne jazy piętrzące wodę, powodują, że rzeka płynie bardzo leniwie. Największe problemy z jakimi możemy spotkać się w trakcie płynięcia to zwalone drzewa, zatory i niski stan wód – zwłaszcza latem. O ile na większości odcinków można sobie poradzić z płyciznami, to często latem płyniecie kajakiem poniżej jazu w Sułowie jest niemożliwe. Średni przepływ wody w Baryczy wynosi 27,5 m sześć./sek. i charakteryzuje się dużą zmiennością w zakresie 2,9 – 295 m sześć./sek. Najwyższy poziom wód jest na wiosnę oraz na jesień kiedy rybacy spuszczają wodę ze stawów (wrzesień-październik). Szlak kajakowy został wytyczony przez Fundację Doliny Baryczy w 2007 r. i liczy 60 km. Zaczyna się w Odolanowie, a kończy w Żmigrodzie. Planowane jest jego przedłużenie oraz oznakowanie szlaków na innych rzekach. Na odcinku z Odolanowa znajduje się 9 jazów (Uciechów, Wróbliniec, Potasznia, Gądkowice, Bolko, Sławoszowice, Sułów, Niezgoda, Osiek z czego 4 (Bolko, Sławoszowice,, Sułów i Niezgoda) nigdy nie są do przepłynięcia i wymagają przenioski kajaków. Przez pozostałe można przepłynąć, gdy śluzy są podniesione. Przystanie znajdują się w Odolanowie, Potaszni, Jazie Bolko, Jazie Sławoszowice, w Miliczu (park przy pałacu Maltzanów), Ostoi Koników Polskich, przy Grodzisku Kaszowo, Sułowie przy jazie (w budowie) i w Żmigrodzie. Na trasie znajdują się znaki informujące o niebezpiecznych palach, jazach i możliwości ich przepłynięcia bądź nie, miejscach wysiadki i wodowania kajaków, elektrowniach wodnych, dopływach oraz kilometrze rzeki.
Proponowane trasy spływów kajakowych na rzece Barycz:
1. Milicz – Sułów
2. Potasznia – Milicz
3. Sułów – Żmigród
4. Żmigród – Wąsosz
5. Wąsosz – Osetno
6. Osetno – Wyszanów
KAJAKOWY SZLAK ODRY
Kajakowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich to odcinek 131 km na rzece Odrze podzielony na trasy spływu kajakiem pomiędzy Przystankami Szlaku Odry od Wrocławia do Głogowa o turystycznym znaczeniu dla regionu.
Szlak rozpoczyna się na 262 km we Wrocławiu na ul. Ślęzoujście a kończy na 393 km w Głogowie a na trasie spływu kilometraż rzeki wytyczają słupki z oznakowaniem, które mijamy płynąc w dół rzeki.
Szlak Odry jest rajem dla osób które lubią przestrzeń, wygodę i relaks, gdyż na trasie spływu kajakowego nie napotykamy właściwie żadnych przeszkód takich jak zwałki, prożki, mielizny a do tego dochodzi nurt Odry o swobodnym spływie o prędkości 3-5 km/h. Problemy jakie mogą nas zaskoczyć to przeciwny silny wiatr na odcinku Odry od Wrocławia do progu Malczyce piętrzącego wody rzeki. Dalej na Odrze nie ma już progów wodnych, aż do samego Szczecina.
Proponowane trasy spływów to te, które prowadzą pomiędzy miejscami z dostępem do rzeki i najczęściej są to dawne promy, porty i mariny miejskie. Pomiędzy nimi Odra jest niedostępna i trudno jest dojechać samochodem z przyczepą żeby odebrać kajaki, więc należą do nich odcinki:
– Wrocław, Ul. Ślęzoujście (262 km) – Prężyce z przystankiem w Urazie 14 km (czas 3-4 h)
– Wrocław–Brzeg Dolny z przystankiem w Urazie i śluzowaniem w Wałach 23km (czas 6 h)
– Brzeg Dolny – Malczyce ze śluzowaniem w Rzeczycy 20 km (czas 5-6 h)
– Malczyce – Ścinawa z przystankiem na zwiedzanie Klasztoru w Lubiążu 27km(czas 6 h)
– Lubiąż – Ścinawa 21 km (czas 4 h)
– Ścinawa – Chobienia spokojna dla rodzin z dziećmi 18 km (czas 3h)
– Chobienia – Leszkowice lub Kotowice dobra na surviwal (czas 3-4 h)
– Leszkowice lub Kotowice – Głogów (393km) z biwakiem w ujściu Baryczy 25 km (czas 5 h)
Źródło i więcej informacji: SZLAK ODRY