Przepisy określają warunki techniczne, jakie musi spełniać rower oraz jakie elementy wyposażenia są obowiązkowe. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze jest tym większe, im sprawniejszy jest rower oraz im jesteśmy lepiej widoczni.

Zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia" (zaktualizowanym w październiku 2012 roku) każdy rower musi być wyposażony w:

  1. co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem - czyli np lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,
  2. co najmniej jedno światło tylne czerwoneodblaskowe
  3. co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym (od 2002 roku) światłem,
  4. co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  5. dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  6. kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku, kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

 

UWAGA ! Od 8 października 2013 roku nie musimy mieć zamontowanych świateł na rowerze wtedy, gdy nie jest ono wymagane - czyli np. w dzień. Możemy więc lampki posiadać np. w kieszeni, lub w plecaku, albo nawet w domu - jeśli nie zamierzamy jeździć po zmroku. UWAGA! nie dotyczy to odblasku tylnego o barwie czerwonej, który musi być zamontowany na stałe.

Dodatkowo rower może (ale nie musi) być wyposażony w:

    • światła odblaskowe umieszczone na pedałach (barwy żółtej samochodowej),
    • światło odblaskowe barwy białej z przodu roweru
    • dowolną ilość odblasków na kołach - ale co najmniej po jednym na każdym kole (barwy żółtej samochodowej)
    • pasek odblaskowy na oponie lub kole.

Długość roweru razem z przyczepą nie może przekraczać 4 m.

Pamiętajmy!!! Im więcej elementów odblaskowych na rowerze oraz na ubraniu, tym bardziej jesteśmy bezpieczni na drodze, zwłaszcza po zmroku!

 

Źródło: www.wrower.pl

 

Na zimę warto zmienić opony na te lepiej przystosowane do jazdy po śniegu. 

 

Dla osób jeżdżących nawet w głęboką zimę dostępne są nawet opony z kolcami!

 

Grafiki: @Dadelo & Bartosz Huzarski 

 

Jesienią i zimą, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z deszczem i błotem, warto wyposażyć rower w dodatkowe błotniki, które zwiększą komfort jzdy. 

 

 

 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...