O nas

Stawy Milickie to największy w Europie kompleks stawów hodowlanych związanych z hodowlą karpia. Położony w kotlinowatych rozszerzeniach Doliny Baryczy, okolicach Milicza, Krośnic i Żmigrodu. Gospodarka rybacka przez wieki kształtowała krajobraz Doliny Baryczy, wpływając na rozwój niesamowitych walorów przyrodniczych objętych licznymi formami ochrony i umieszczając Dolinę Baryczy w czołówce najatrakcyjniejszych destynacji Polski.

Stawy Milickie  to największy w Europie kompleks stawów hodowlanych związanych z hodwlą karpia. Położony w kotlinowatych rozszerzeniach Doliny Baryczy,  okolicach  Milicza, Krośnic i Żmigrodu. Gospodarka rybacka przez wieki kształtowała krajobraz Doliny Baryczy, wpływając na rozwój niesamowitych walorów przyrodniczych objętnych licznymi formami ochrony i umieszczając Dolinę Baryczy w czołówce najatrakcyjniejszych destynacji Polski. 

Liczba stawów wynosi ponad 285, a ich łączna powierzchnia to ok. 77 km². Maksymalna głębokość wynosi 2,5 m. Wysokość terenu: 95–120 m n.p.m. Wiele stawów jest obecnie zdewastowanych, pozbawionych wody, czasem zarośniętych. Na stawach wciąż użytkowana jest wiekowa infrastruktura – kanały, jazy, przepusty i wciąz prowadzi się tu gospodarkę rybacką. W 95% hodowany jest karp, do innych ryb należą sumy, liny, tołpygi, amury. 

Założone najprawdopodobniej przez cystersów w XIII wieku, milickie stawy rybne są największym w Europie ośrodkiem hodowli   karpia. Są także jednym z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie. W 1963 roku na ich obszarze utworzono  rezerwat ornitologiczny Stawy Milickie. Część z akwenów wykorzystuje dawne niecki pozostałe po wydobyciu rudy darniowej.

Stawy Milickie od 1963 roku są  rezerwatem ptactwa wodnego i błotnego. Odnotowuje się tu 276 gatunków, z czego 166 gatunków ma tu swoje tereny lęgowe (m.in. żuraw, łabędź niemy, gęś gęgawa, orlik krzykliwy, bielik, kania ruda i inne). Od 1996 roku część  Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy objęta jest także ochroną w ramach konwencji ramsarskiej. Wpisane są również na światową listę Living Lakes, na której znajdują się takie akweny jak jeziora Bajkał, Wiktorii czy Titikaka. 


 

Tablice przy wejściu do rezerwatu ornitologicznego, fot. Marta Kamińska 

 


 

Aktualnie wszelkie trasy rowerowe czy piesze prowadzą skrajem rezerwatu, gdzie turystyka nie koliduje z przyrodą. Szczególnie warta uwagi jest ścieżka przyrodnicza "Stawy Krośnickie" na terenie gminy Krośnice, szlak rowerowy Stawów Milickich czy autorska trasa Stawów Milicki pt. W krainie niezwykłości. Można tam spacerować, jeździć rowerem i  być bardzo blisko światowej klasy przyrody, nie szkodząc jej swoją obecnością.  

Najlepszą formą obcowania z przyrodą jest udział w organizowanych w Rudzie Sułowskiej (CET Naturum) wycieczkach fotosafari - wycieczki rowerowe lub meleksem do rezerwatu, z elementami bird watchingu. 

Pytaj o wycieczkę:  tel.: (+48) 71/ 759 08 88 

W okresie jesiennych odłowów warto jest wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych w ramach Dni Karpia w Dolinie Baryczy

Niesamowita przyroda Doliny Baryczy jest na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko będziesz uważny...

 


 

Galeria zdjęć: Stawy Milickie w obiektywie Agnieszki Florczyk 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...