Ciekawe miejsca

Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła w Bagnie pochodzi z 1353 r. Nieco późniejsze świadectwo pochodzi roku 1397, kiedy to świątynia Bagińska jest wymieniona przy okazji dokonywania umowy sprzedaży. W roku 1598 kościół był luterański, a od roku 1654 - znów katolicki.

Dalej dowiadujemy się, że w roku 1759 kościół spalił się. Wkrótce potem wzniesiono nowy kościół z drewna, gliny i kamieni. Świątynia przetrwała do roku 1900. Stan techniczny zmusił ówczesnych gospodarzy - właściciela wsi Georga Kisslinga i proboszcza ks. Roberta Hauke do wybudowania nowej świątyni.

Kościół powstał w latach 1906-1907 w stylu neoromańskim, na planie prostokąta, jednonawowy z wieżą. Do nowej świątyni przeniesiono część zabytkowego wyposażenia: ołtarz boczny, obrazy z XVII wieku - m.in. ukoronowanie NMP.

Po 1945 r. Kościół wielokrotnie remontowano: wymieniono instalację elektryczną, dach pokryto blachą, odnowiono wieżę, wyremontowano organy.

Wokół kościoła istnieje nie użytkowany cmentarz, wraz z grobowcem Salwatorianów. Współczesny cmentarz parafialny znajduje się przy drodze wiodącej do wsi Górowo.

Źródło: bagno.sds.pl

 

Region

Wzgórza Trzebnickie

Gmina

Oborniki Śląskie

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...