Ciekawe miejsca

Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, wzmiankowany po raz pierwszy w 1346 r., później w 1353 r.. Na przeł. XV i XVI w. wzniesiono nową budowlę (z tego czasu pochodzi wieża oraz portal zachodni). Od 1552 r. kościół służył protestantom. Rozbudowany w latach 1577 - 1590 (nawa główna, prezbiterium). Przebudowany ok. 1708 r. (nawa południowa i północna część mieszkalna). Remontowany w latach 1973-1976. Usytuowany w środkowej części wsi, barokowy z elementami gotyckimi (wieża) i renesansowymi. Orientowany. Murowany i tynkowany, częściowo szachulcowy (nawa południowa, północna część mieszkalna). Prezbiterium, nawa główna, kruchta w przyziemiu wieży i zakrystia nakryte sufitem z fasetami. W południowej nawie bocznej strop drewniany, belkowy, polichromowany. Wyposażenie i wystrój: ołtarz barokowy, z XVIII w., drewniany, architektoniczny, jednokondygnacyjny. W środkowej części obraz Ukrzyżowanie, barokowy, chrzcielnica, późnogotycka, z przełomu XV i XVI w., piaskowiec, z bogatą dekoracją rzeźbiarską, na którą składają się przedstawienia w niszach zamkniętych łukami w ośli grzbiet na sześciobocznej czaszy: św. biskup, św. Jadwiga, Matka Boska, Archanioł, św. Dorota i trzech nierozpoznanych świętych, na czworobocznej stopie cztery postacie z banderolami; dekoracja malarska prezbiterium z XVIII w., na którą składają się Chrzest Chrystusa i Ostatnia Wieczerza na ścianach pod emporami, na stropie scena z aniołami, oraz trzy medaliony z przedstawieniami emblematycznymi, na emporach cztery medaliony z przedstawieniami ewangelistów; na stropie nawy głównej plafon ze sceną Przemienienia Pańskiego z początku XVIII w.; polichromia stropu nawy południowej, barokowa, z 1708 r., z dekoracją patronową o motywach roślinnych. Na południowej elewacji prezbiterium częściowo zniszczone inskrypcyjne epitafium z 1713 r. 
Kościół otoczony jest kamiennym murem ok. 1,5 m wysokości. W jego południowej części znajduje się brama, barokowa, z drugiej połowy XVIII w., murowana, tynkowana, trójosiowa. 
Od 1550 do 1945 roku kościół objęty był patronatem Miasta Wrocław – pieczęć kościelna ukazywała herb miejski Wrocławia.

 
Źródło: dolny-slask.org.pl

Region

Wzgórza Trzebnickie

Gmina

Oborniki Śląskie

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...