Trasy rowerowe

!! Tę trasę zaliczamy do lokalnych TOP 5 !!

 

Trasa biegnie po nasypie dawnej Milicko-Żmigrodzkiej Kolejki Powiatowej, która została zbudowana pod koniec XIX w. i służyła początkowo do transportu różnych dóbr, a później również jako kolejka dojazdowa dla mieszkańców. Można z nią było dojechać z Wrocławia (Breslau) z Dworca Świebodzkiego przez Trzebnicę, Prusice, Żmigród do Milicza i kończyła bieg w Sulmierzycach. Kolejka kursowała do lat 90-tych XX wieku, kiedy to została wyparta przez transport autobusowy i kolej normalnotorową oraz samochody osobowe. Do dziś wielu mieszkańców wspomina kolejkę z rozrzewnieniem. 


 

Fot. z archiwum Stowarzyszeni Wrocławsko-Milickiej Kolei Wąskotorowej 


 

W roku 2004 na pozostałym po kolejce nasypie powstało pierwsze 20 km drogi rowerowej, z Sułowa do Grabownicy. Obecnie drogą można jechać z Nowego Dworu pod Trzebnicą do Grabownicy za Miliczem. Zaplanowane są kolejne odcinki. Droga rowerowa wiedzie w większości przez tereny odludne, leśne, skrajem pól czy łąk, czasem tylko wjeżdża do miejscowości (np. na odcinku Nowy Dwór pod Trzebnicą - Prusice czy w okolicach Milicza). Ale dzięki temu możemy zobaczyć piękne budowle, zabytki i atrakcje i przyjżeć się z bliska lokalnej architekturze (np. chaty czy stodoły szachulcowe). 

Główne miasta na trasie: Prusice, Sułów, Milicz

Na odcinku od Nowego Dworu do Prusic trasa ma charakter „miejski”, biegnie wzdłuż dróg publicznych, przejeżdża przez miejscowości lub jest wytyczona po drodze publicznej. Wyjeżdżając z Prusic jedzie praktycznie aż do Milicza lasem, w sporej odległości od zabudowań i dróg. Przecina miasto Milicz i kieruje się dalej skrajem lasu i pół do Grabownicy, nad stawami.

 Na odcinku od Sułowa do Grabownicy trasą kolejki wąskotorowej prowadzi pomarańczowy szlak rowerowy Doliny Baryczy i nosi imię Ryszarda Szurkowskiego. Na całej długości tego odcinka, przy miejscach postojowych, znajdują się tablice przypominające sportowe dokonania wielokrotnego mistrza świata w kolarstwie i olimpijczyka, który urodził się i wychował w małym Świebodowie pod Krośnicami (w powiecie milickim).

Atrakcją trasy są przystanki dla rowerzystów stylizowane na stacje kolejowe, z elementami taboru kolejowego oraz semaforami czy szlabanami. Na odcinku od Sułowa do Grabownicy spotkanie bardzo fotogeniczne kolorowe karpie

Jest to jedyna w regionie spójna trasa rowerowa w standardzie drogi dla rowerów, komfortowa i bezpieczna, ma turystyczny i krajobrazowy charakter. Ze wzgledu na swoją łatwość jest polecana wszystkim bez wyjątku, zwłaszcza rodzinom z dziecmi, osobom początkującym czy nie lubiącym się męczyć. 

 

                                                                                                   Fragment drogi rowerowej trasą wąskotorówki w Grabownicy (obecnie początek lub koniec trasy) 

 

             Elementy taboru wąskotorówki przy przystanku rowerowym w Miliczu

 


 

CO WARTO ZOBACZYĆ na trasie?

 

Trzebnica | Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej (możliwość zwiedzania)

Pawłów Trzebnickipierwsza polska szkoła podstawowa na Dolnym Śląsku po zakończeniu wojny w 1945. W budynku tym wcześniej też funkcjonowała szkoła (obiekt można oglądać tylko z zewnątrz) oraz Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (kościół na planie ośmiokąta, w tradycyjnym lokalnym stylu architektonicznym).

Prusice | zabytkowa zabudowa rynku, ratusz, kościół św. Jakuba, z tumbą nagrobną Melchiora Hatzfelda, który otrzymał Żmigród i Prusice za zasługi w wojnie 30-letniej (1618-1648)

Szwedzki Kamień/ Słup Napoleona | słup graniczny z XVII w., usytuowany wówczas na granicy wolnych państw stanowych – żmigrodzkiego i milickiego oraz posiadłości klasztoru cysterek w Trzebnicy, o który, według legendy, szwedzcy żołnierze podczas Potopu Szwedzkiego ostrzyli swoje rapiery (miecze). Obecnie kamień stoi na trójstyku gmin Trzebnica, Milicz, Żmigród.

Sułów | ekspozycja taboru wąskotorówki, zabytkowy budynek dworca Sułów Milicki (obecnie dom mieszkalny).

Milicz | szachulcowy kościół pw. Andrzeja Boboli (tzw. Łaski) (zwiedzanie po umówieniu, tel. 71 383 00 29), klasycystyczny Pałac Maltzanów z parkiem w stylu angielskim (zwiedzanie tylko zewnątrz, wewnątrz znajduje się Technikum Leśne), Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z ekspozycją unikatowej kolekcji bombek wytwarzanych po II wś. w Miliczu oraz salą druha Bolka, harcerza i inwalidy, który przemierzył na rowerze cały świat. Wstęp płatny (ok. 5-6 zł)

Ruda Milicka | zabytkowa gajówka z 1812 r. (niestety aktualnie w złym stanie technicznym, możliwość oglądania z pewnej odległości), najstarszy budynek mieszkalny w regionie, cmentarz ewangelicki.

Grabownica | wieża widokowa nas stawem Grabownica (dostęp wolny 24/7)

 

Szwedzki Kamień/Słup Napoleona na trójstyku gmin Trzebnica, Milicz i Żmigród na trasie pomiędzy Gruszczeczką a Książęcą Wsią 

 

Wrocławski tramwaj - czytelnia w Rudzie Milickiej

 

Ekspozycja bombek w KOM w Miliczu

 


 

 


 

Chcesz GPX trasy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl 

 


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Droga rowerowa Stopień trudności : łatwa Rekomendowany rodzaj roweru : dowolny Standard trasy: droga dla rowerów o zróżnicowanej nawierzchni Charakter trasy: trasa liniowa (A -->B) Rodzaj oznakowania : pokolejowa droga rowerowa

Region

Dolina Baryczy, Wzgórza Trzebnickie

Gmina

Prusice, Milicz, Żmigród

Polecane dla rodzin z dziećmi

Polecane dla dzieci

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...