Trasy rowerowe

!! Tę trasę zaliczamy do lokalnych TOP 5 !!

 

Trasa biegnie po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej Wrocław – Sulmierzyce, przy czym droga rowerowa obecnie jest przygotowana od Nowego Dworu pod Trzebnicą do Grabownicy za Miliczem. Wiedzie w większości przez tereny odludne, leśne, skrajem pól czy łąk, czasem tylko wjeżdża do miejscowości (np. na odcinku Nowy Dwór pod Trzebnicą - Prusice czy w okolicach Milicza). Ale dzięki temu możemy zobaczyć piękne budowle, zabytki i atrakcje i przyjżeć się z bliska lokalnej architekturze (np. chaty czy stodoły szachulcowe). 

Główne miasta na trasie: Prusice, Sułów, Milicz

Na odcinku od Nowego Dworu do Prusic trasa ma charakter „miejski”, biegnie wzdłuż dróg publicznych, przejeżdża przez miejscowości lub jest wytyczona po drodze publicznej. Wyjeżdżając z Prusic jedzie praktycznie aż do Milicza lasem, w sporej odległości od zabudowań i dróg. Przecina miasto Milicz i kieruje się dalej skrajem lasu i pół do Grabownicy, nad stawami.

 Na odcinku od Sułowa do Grabownicy trasą kolejki wąskotorowej prowadzi pomarańczowy szlak rowerowy Doliny Baryczy i nosi imię Ryszarda Szurkowskiego. Na całej długości tego odcinka, przy miejscach postojowych, znajdują się tablice przypominające sportowe dokonania wielokrotnego mistrza świata w kolarstwie i olimpijczyka, który urodził się i wychował w małym Świebodowie pod Krośnicami (w powiecie milickim).

Atrakcją trasy są przystanki dla rowerzystów stylizowane na stacje kolejowe, z elementami taboru kolejowego oraz semaforami czy szlabanami. Na odcinku od Sułowa do Grabownicy spotkanie bardzo fotogeniczne kolorowe karpie

Jest to jedyna w regionie spójna trasa rowerowa w standardzie drogi dla rowerów, komfortowa i bezpieczna, ma turystyczny i krajobrazowy charakter. Ze wzgledu na swoją łatwość jest polecana wszystkim bez wyjątku, zwłaszcza rodzinom z dziecmi, osobom początkującym czy nie lubiącym się męczyć. 

 

                                                                        Fragment drogi w lesie pomiędzy Książęcą Wsią a Gruszeczką, fot. Marta Kamińska 

 

                                                                             Elementy taboru wąskotorowki przy przystanku rowerowym, fot. Marta Kamińska

 


 

CO WARTO ZOBACZYĆ na trasie?

 

* Trzebnica – Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej (możliwość zwiedzania)

* Pawłów Trzebnickipierwsza polska szkoła podstawowa na Dolnym Śląsku po zakończeniu wojny w 1945. W budynku tym wcześniej też funkcjonowała szkoła (obiekt można oglądać tylko z zewnątrz) oraz Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (kościół na planie ośmiokąta, w tradycyjnym lokalnym stylu architektonicznym).

* Prusice  - zabytkowa zabudowa rynku, ratusz, kościół św. Jakuba, z tumbą nagrobną Melchiora Hatzfelda, który otrzymał Żmigród i Prusice za zasługi w wojnie 30-letniej (1618-1648)

* Szwedzki Kamień/ Słup Napoleona – słup graniczny z XVII w., usytuowany wówczas na granicy wolnych państw stanowych – żmigrodzkiego i milickiego oraz posiadłości klasztoru cysterek w Trzebnicy, o który, według legendy, szwedzcy żołnierze podczas Potopu Szwedzkiego ostrzyli swoje rapiery (miecze). Obecnie kamień stoi na trójstyku gmin Trzebnica, Milicz, Żmigród.

* Sułów – ekspozycja taboru wąskotorówki, zabytkowy budynek dworca Sułów Milicki (obecnie dom mieszkalny).

* Milicz szachulcowy kościół pw. Andrzeja Boboli (tzw. Łaski) (zwiedzanie po umówieniu, tel. 71 383 00 29), klasycystyczny Pałac Maltzanów z parkiem w stylu angielskim (zwiedzanie tylko zewnątrz, wewnątrz znajduje się Technikum Leśne), Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z ekspozycją unikatowej kolekcji bombek wytwarzanych po II wś. w Miliczu oraz salą druha Bolka, harcerza i inwalidy, który przemierzył na rowerze cały świat. Wstęp płatny (ok. 5-6 zł)

* Ruda Milickazabytkowa gajówka z 1812 r. (niestety aktualnie w złym stanie technicznym, możliwość oglądania z pewnej odległości), najstarszy budynek mieszkalny w regionie, cmentarz ewangelicki.

* Grabownica – wieża widokowa nas stawem Grabownica (dostęp wolny 24/7)

 

Szwedzki Kamień/Słup Napoleona na trójstyku gmin, fot. Marta Kamińska

 

Wrocławski tramwaj - czytelnia w Rudzie Milickiej, fot. Marta Kamińska

 

Ekspozycja bombek w KOM w Miliczu, fot. Marta Kamińska

 


 

 


 Chcesz GPX trasy? Zgłoś się do nas: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com 


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com 

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Droga rowerowa Stopień trudności : łatwa Rekomendowany rodzaj roweru : dowolny Standard : droga dla rowerów o zróżnicowanej nawierzchni Charakter trasy: trasa liniowa (A -->B) Oznakowanie w terenie : pokolejowa droga rowerowa

Regiony

Dolina Baryczy, Wzgórza Trzebnickie

Gminy

Prusice, Milicz, Żmigród

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...