Aktualności

Z inicjatywy samorządów na drogach rowerowych Dolnośląskiej Krainy Rowerowej już niebawem pojawi się unikatowe oznakowanie. Dodatkowo drogi rowerowe zostaną połączone łącznikami.

Projekt spójnego, jednolitego oznakowania dróg rowerowych w całym regionie pojawił się z inicjaytywy gminy Prusice. Początkowo staraliśmy się o dofinansowanie pomysłu ze środków Ministerstwa Rozwoju, ale gdy się nie udało pozyskać dofinansowania, gminy jednogłośnie zdecydowały, że złożą się na realizację pomysłu, który koordynuje biuro Stowarzyszenia Gmin i Powiatów "Dolnośląska Kraina Rowerowa". 

Rys. Przykładkowy znak R-1

Projekt jest realizowany przez 8 gmin: Milicz, Żmigród, Wołów, Prusice, Oborniki Śląskie, Twardogóra, Dobroszyce i Wąsosz. W pierwszym etapie powstała koncepcja graficzna i inwentaryzacja dróg. Grafik przygotował propozycję znaków, która z jednej steony będzie miała unikatowy - autorski charakter, z drugiej strony wymiarami będzie nawiązywała do dobrze znanych i rozpoznawanych przez turystów na szlakach znaków zgodnych z instrukcją znakowania PTTK. Znakarz wskazał miejsca postawienia znaków oraz treści na znaki, kierunki, kilometraż. 

Rys. przykładowe drogowskazy (tu potrójny)

 

Dodatkowo na każdym początku i końcu drogi rowerowej postawione będą tzw. witacze, informujące rowerzystów o wjeździe do Dolnośląskiej Krainy Rowerowej. Na każdym witaczu znajduje się QR code, dzięki któremu każdy posiadać smart phone lub Iphone będzie mógł przenieść się na naszą stronę internetową, zawierającą ważne informacje dla turystów (miejsca noclegowe, restauracje, IT, sklepy, apteki, sklepy z częściami rowerowymi, wypożyczalnie itp.).

 

Drogi rowerowe będą połączone oznakowanymi łącznikami, w celu lepszej orientacji rowerzystów w terenie. Oznakowanie zostanie wykonane w terenie do końca roku 2021 i jest finansowane ze środków własnych samorządów. Pracami koordunuje biuro Stowarzyszenia.  

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...