Aktualności

Młodzieżowe Rowerlove to międzynarodowa wymiana młodzieży, dofinasowana ze środków Komisji Europejskiej, w ramach programu Erasmus +.

W połowie sierpnia 2021, do Rudy Żmigrodzkiej zleciało się i zjechało blisko 50 osób - studentów i doktorantów z 8 krajów Unii Europejskiej - Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Malty, Danii Rumunii i oczywiście Polski. Uczestnicy spędzili wspólnie 10 dni w Rudzie Żmigrodzkiej, gdzie był rozbity obóz z namiotów harcerskich. Głównym tematem obozu były ROWERY - pasja, który łączy ponad różnicami językowymi i światopoglądowymi. Wokół rowerów był więc skonstruowany cały program wymiany - rozmawialiśmy o tym jaką rolę rower zajmuje w kulturze i społeczeństwie każdego kraju, jakie ma znaczenie dla troski o zdrowie, kondycję własną, ale też środowisko, jakie są mody, trendy, przepisy i zwyczaje i jakie są relacje piesi - rowerzyści oraz kierowcy - rowerzyści.

Uczestnicy podzieleni na grupy przez kilka dni pracowali nad rekonstukcją rowerów zakupionych na szrocie. Chodziło o naprawienie jeszcze sprawnych, ale już nie używanych rowerów, nadanie im nowego blasku i przywrócenie do życia, często po totalnym liftingu, kilka projektów stworzyło zupełnie nowe pojazdy jeżdżące, a w przypadku jednej grupy rower stał się pięknym stojakiem na kwiaty, symbolizującym wzajemny szacunek, zrozumienie, przyjaźń. Uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami w samodzielnym reperowaniu rowerów i nadawaniu im nowych kształtów i funkcji, ale mimo to z wdzięcznością korzystaliśmy z konsultacji z Krzysztofem Janiakiem (Rowery Janiak Żmigród), Januszem Dajczmanem (Rowery Dajczman S.C. z Milicza), który też wypożyczył nam rowery na cały pobyt uczestników) oraz Panem Tadeuszem - złotą rączką z Radziądza. Dni pracy przy rowerach były przeplatane wycieczkami rowerowymi. Wspólnie z Grzegorzem Paryną ze żmigrodzkiego OSiRu przejechaliśmy okoliczne trasy, poznając unikatowe piękno okolic i krajobrazy tak inne w porównaniu do Grecji, Malty czy Rumunii. Jednego dnia pojechaliśmy nawet na Ogórkorwanie do Karnic. Ludzie byli zawchwyceni trasami i drogami rowerowymi wokół Żmigrodu, Prusic, Milicza, zielenią, ilością lasów, stawów, łąk, ptaków, odludnych szlaków rowerowych i spokojnych wiosek z tradycyjną architekturą. Gdyby pobyt był dłuższy, z pewnością zabralibyśmy ich również w dalsze zakątki Dolnośląskiej Krainy Rowerowej. 

Prezentacja odnowionych czy wręcz stworzonych na nowo jednośladów miała miejsce ostatniego dnia wymiany, tj. 25 sierpnia na żmigrodzkim rynku w ramach "Bike Show". Rowery pozostają w naszej organizacji i będą uświetniały nasze rowerowe imprez a międzynarodowy rower przyjaźni stanie już niebawem przed naszą siedzibą na ul. Poznańskiego 8/6 w Żmigrodzie. Część z rowerów będziecie mogli na własne oczy zobaczyć podczas IV Dnia Bez Samochodu. 

Projekt okazał się świetnym pomysłem na współpracę, budowanie relacji międzynarodowych, poszukiwania partnerów do kolejnych projektów. Sam obóz był niezłą szkołą zarządzania, logistyki, organizacji czasu, mobilności bez samochodu, języka angielskiego i kultury innych narodów. 

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu: pomysłodawczyni i koordynatorce Ani Skocz i Ani Motwickiej Kaczor (obie z Fundacji Artes Edu), Sebastianowi Kaczorowi, Monice Filip, całej polskiej ekipie: Jagodzie, Natalii, Patrycji, Julii, Michałowi, Kacprowi, Krzysztofowi Janiakowi, Januszowi Dajczmanowi, Panu Tadeuszowi, pani sołtys z Rudy Żmigrodzkiej i przesympatycznym mieszkankom, które zorganizowały dla nas prezentację od przyrodzie Rudy Żmigrodzkiej i poczęstunek na ognisku, dyrektorowi ZPK Robertowi Grabkowskiemu i wszystkim pracownikom za pomoc w realizacji wymiany na każdym etapie. 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją zdjęciową. Fot. Marta Kamińska 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...