Trasy rowerowe

Jedna z pięknieszych, a przy okazji bardzo komfortowych i bezpiecznych tras Doliny Baryczy. Można ją pokonać w obie strony. Biegnie drogami rowerowymi po terenie gminy Żmigród, ma formę wygodnej pętli - start i meta znajdują się w tym samym miejscu - w Żmigrodzie. Trasa jest idealna dla każdego rowerzysty ceniącego odludne tereny, zapierające dech w piersiach widoki i obcowanie z przyrodą. Doskonale nadaje się też dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza początkującymi.

 

 Droga rowerowa wzdłuż Baryczy, Żmigród, fot. Marta Kamińska 

 

Trasa liczy ok. 20 km (bez zjazdów do atrakcji czy restauracji). Biegnie wyłącznie drogami rowerowymi - wydzielonymi od samochodów. W całości pokryta asfaltem, bez przewyższeń, podjazdów. 

Przebieg trasy: Żmigród – Kanclerzowice – Powidzko – Przedkowice – Sieczków – Osiek – Jamnik – Żmigród 

Ogólnodostępne atrakcje: trasa prowadzi drogami rowerowymi, przez odludne tereny, poza Kanclerzowicami omija nawet wsie, główną atrakcją są więc piękne widoki na rozległe rozlewiska Baryczy, stada żurawi gromadzących się na polach, czy skupiska bocianów czarnych. 

 • Zespół Pałacowo – Parkowy w Żmigrodzie – trwała ruina zabezpieczona do zwiedzania, z zabytkową XVI-wieczną ceglaną basztą (wstęp na basztę płatny); w baszcie znajduje się Informacja Turystyczna. ZPP otoczony jest rozległym, zadbanym, ogólnodostępnym parkiem, z licznymi ścieżkami, mostkami, cennymi gatunkami roślin.
 • Figura kolorowego karpia przy wjeździe na teren ZPP
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji – w okresie wakacyjnym nowoczesne kąpielisko Aquagród, ścianka wspinaczkowa, skate park i park linowy,
 • PSIgród – plac zabaw dla czworonogów, obok OSiR,
 • Instalacja rowerowa (fajne miejsce do robienia zdjęć) przy OSiR,
 • Smok rowerzysta (przy dużym rowerze przy OSiR),
 • Tradycyjna zabudowa domów i budynków gospodarskich we wsiach (m.in. czerwona cegła, konstrukcje szachulcowe),
 • Ruiny kościoła w Powidzku (należy zjechać z drogi rowerowej i wjechać do wsi),
 • Punkt widokowy na staw Jamnik Dolny z licznymi ptakami (należy zjechać z drogi rowerowej i wjechać do wsi Jamnik),
 • Malowniczy krajobraz łąk nad Baryczą na odcinku Jamnik – Żmigród
 • Pozostałości średniowiecznego Grodziska
 • Wieża widokowa nad Baryczą.

 

 Widok z trasy na Powidzko, fot. Marta Kamińska 

 


 

GDZIE ZJEŚĆ: 

 • Restauracja Zamkowa (w podziemiach ZPP), czynna w weekendy – ograniczony dostęp zimą.
 • Ruda Żmigrodzka – Karczma Rybna (należy zboczyć z drogi rowerowej, wjechać w Jamnik i Rudę Żmigrodzką (na samym końcu wsi, cały czas prosto – ok. 5 km).  Obiekt czynny piątek – niedziela; ograniczony dostęp zimą.

  

 Instalacja rowerowa - symbol Żmigrodu, fot. Marta Kamińska 

 


 


Zachęcamy do skorzystania z usługi przewodników lokalnych, z szeroką wiedzą o regionie, bogactwie przyrodniczym oraz gospodarce rybackiej w Dolinie Baryczy. 

Proponowana wycieczka jest jednodniowa. Można jednak zaplanować dłuższy pobyt, nocleg w okolicznych obiektach i kilkudniowy pobyt rowerowy. 


Chcesz GPX trasyZgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym: biuro@dkr.travel.pl). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Asfalt Stopień trudności : łatwa Rekomendowany rodzaj roweru : dowolny Standard : droga dla rowerów Charakter trasy: pętla Oznakowanie w terenie : brak jednolitego oznakowania

Regiony

Dolina Baryczy

Gminy

Żmigród

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...