Szlak rowerowy oznaczony w terenie kolorem czerwonym to dość długa pętla po gminie Twardogóra, idealna na całodzienną wycieczkę. Trasę najlepiej rozpocząć w Twardogórze, która jest dobrze skomunikowana z Wrocławiem czy Oleśnicą i można tu zostawić samochód na ogólnodostępnych parkingach (np. pod salą widowiskowo-sportową w Twardogórze).
Szlak ma zróżnicowany charakter i momentami bywa trudny, ze względu na podjazdy. Z Twardogóry najlepiej pojechać na północ, w stronę Kotliny Milickiej z kilkoma zespołami stawów, potem trasa zaprowadzi prosto do Goszcza, w którym warto odwiedzić odrestaurowany Zespół Pałacowo-Parkowy (zachowany jako trwała ruina), który jest największą perełką okolicy i hitem tej trasy. Warto tu spędzić trochę czasu i zapoznać się z historią tego miejsca, indywidualnie lub z przewodnikiem. Potem trasa przetnie dwukrotnie grzbiet Wzgórz Twardogórskich leśnymi dróżkami, prowadząc po drodze obok uroczego drewnianego kościoła św. Idziego w Chełstowie. Na drugim odcinku szlaku znajduje się kilka mało wymagających podjazdów (max. 250 m przewyższenia). Trasa prowadzi na zmianę lokalnymi drogami asfaltowymi i utwardzonymi drogami leśnymi. Czasem w lesie napotkamy piach, zwłaszcza w okresie suchym.
PRZEBIEG SZLAKU:
Twardogóra - Olszówka - Kuźnia Goszczańska - Nowa Wieś Goszczańska - Droździęcin - Zakrzów - Drągów - Goszcz - Gola Wielka - Chełstów - Drogoszowice - Sosnówka - Dąbrowa - Twardogóra
MIEJSCA WARTE UWAGI NA TRASIE:
Olszówka | olbrzymi folwark w pobliżu niewielkich stawów
Staw Soczewica | miejsce odpoczynku, w pobliżu szpalery okazałych dębów
Nowa Wieś Goszczańska | na wzniesieniu punkt widokowy na Wzgórza Twardogórskie i Krośnickie
Staw Zakrzewo | grobla z okazałymi dębami na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy
Drągów | kapliczka przydrożna, prawdopodobnie przerobiona z pomnika poległych w I wojnie światowej niemieckich mieszkańców
Goszcz | Główną atrakcją miejscowości jest zespół pałacowo-parkowy z lat 1730-1740, wzniesiony przez Reichenbachów. Pierwotny pałac został zniszczony w pożarze; obecna budowla pochodzi z 1749-55, wybudowany w stylu rokoko był prawdziwą perłą Śląska. Spłonął w 1947 roku. Nigdy nie wrócił do swojej świetności, w roku 2023 został zakończony remont, dzięki któremu gmach główny został udostępniony jako trwała ruina, którą można zwiedzać. W ZPP odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, w lewym skrzydle działa mini muzeum ziemi twardogórskiej oraz sezonowa kawiarnia. Jedno z bardziej urokliwych miejsc w tym regionie.
Troska | za przysiółkiem dłuższy podjazd na grzbiet Wzgórz Twardogórskich
Gola Wielka | stadnina koni, dawny cmentarz ewangelicki, dalej wjeżdżamy na drogi leśne
Chełstów | drewniany kościół św. Idziego zbudowany po 1666 roku; kościół konstrukcji zrębowej, jednonawowy, z prostokątnym prezbiterium i kwadratową wieżą, wewnątrz gotyckie rzeźby z ok. 1400 roku i barokowy ołtarz z XVIII w.
Drogoszowice | krzyż przydrożny, łowisko wędkarskie
Drewniany Młyn | przysiółek z zabudową letniskową, drewniana kapliczka, za wsią metalowa tabliczka z datą 1911
Sosnówka | na łące na początku wsi ustawione pionowo fragmenty oryginalnego muru berlińskiego; kolekcja liczy 30 żelbetonowych płyt i jest największa na świecie. Płyty zostały sprowadzone przez lekarza i kolekcjonera dzieł sztuki Ludwika Waseckiego.
Las Zielony Kąt | pomnik myśliwego o inicjałach R.M. zastrzelonego 3.10.1922 r.
Ekspozycja muru berlińskiego w Sosnówce
Panorama Goszcza, widok od strony parku i stawu
Would you like a GPX of the route? You can download directly from the map or write to us: biuro@dkr.travel.pl
Need help organising a group holiday? Contact us: biuro@dkr.travel.pl
If you are interested in helping us plan and prepare your group's stay and in being accompanied by a local guide who will tell you about the region's assets and take you to the most interesting places, please contact us. (Paid offer, we will provide an offer after a no-obligation e-mail contact). We provide certified guides, available during the week and at weekends, who also speak English or German.