Przebieg trasy:
Zakrzewo - Raszowice - Barkowo - Węglewo - Żmigród - trasa nad Baryczą - Osiek - Przedkowice - Prusice - Budzicz - Jagoszyce - Borówek - Skokowa - Strupina - Ligota Strupińska - Piotrkowice - Zakrzewo
(ślad gpx można pobrać pod mapą trasy na www)
Trasa rozpoczyna się i kończy w Zakrzewie pod świetlicą wiejską. Jest tu parking, gdzie można zostawić auto. Dogodnymi miejscami na rozpoczęcie (i zakończenie) są:
dla dojeżdżających PKP:
- Żmigród - dworzec PKP
- Skokowa - stacja PKP
dla dojeżdżających samochodem:
- Żmigród - Zespół Pałacowo - Parkowy lub parking przy ul. Sportowej, naprzeciwko OSiR
- Osiek - parking przy świetlicy wiejskiej (dojazd samochodem)
dla dojeżdżających rowerem:
- z każdego miejsca na trasie, gdyż ma ona charakter pętli.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie, fot. Marta Kamińska
Trasa biegnie różnymi szlakami, nie ma jednolitego oznakowania, więc nie odnajdziecie jej na żadnej mapie. Polecamy ją jednak ze względu na liczne atrakcje historyczne na trasie.
- Raszowice - pałac rezydencja rodziny von Pilaski, wybudowany ok. 1830 r.
- Żmigród - Zespół Pałacowo-Parkowy z ceglaną basztą obronno-mieszkalną; pałac o zniszczeniach powojennych został zachowany jako trwała ruina, w baszcie znajduje się informacja turystyczna
- Prusice - kościół św. Jakuba z tumbą nagrobną Melchiora Hatzfeldta (dowodził walkami pod Krakowem przeciwko wojskom szwedzkim w XVII w. podczas wojny 30-letniej) oraz ratusz z przełomu XIV/XV w.
- Strupina - kościół z II poł. XIX w. wybudowany w stylu neogotyckim, z elementami neoromańskimi.
- Ligota Strupińska - ruiny pałacu z 1890 r. (brak dostępu)
- Budzicz - resztki ruin pałacu oraz i największy na Dolnym Śląsku platan klonolistny - pomnik przyrody od 1995 r.
- Piotrkowice - renesansowy pałac, poddany barokizacji w 1693 r., pałac nie jest dostępny ani nawet widoczny z drogi, ale przy odrobinie szczęścia można się wcześniej umówić z właścicielem, który chętnie oprowadza po remontowanym przez siebie pałacu, o ile jest na miejscu.

Ratusz w Prusicach, fot. Marta Kamińska

Tumba nagrobna M. Hatzfeldta w kościele św. Jakuba w Prusicach, fot. Marta Kamińska

Największy na Dolnym Śląsku platan klonolistny - pomnik przyrody od 1995 r. w Budziczu (gm. Prusice), fot. Marta Kamińska
GDZIE MOŻNA ZJEŚĆ NA TRASIE:
- Restauracja Zamkowa w Żmigrodzie - uwaga! często bywa zamnięta ze względu na imprezy okolicznościowe
- Teren przy Zespole Pałacowo-Parkowym - przekąski, lody, napoje - oferta sezonowa
- Winnica Zakrzewo - możliwość zorganizowania poczęstunku dla grupy zorganizowanej. Usługa wymaga wcześniejszego zamówienia.
Na dalszych odcinkach brak zorganizowanej, dostępnej gastronomii - zachęcamy do zabrania własnego prowiantu lub zaopatrzenia się w sklepie na trasie (Żmigród, Skokowa, Prusice).
MIEJSCA PRZYJAZNE ROWERZYSTOM NA TRASIE:
Na trasie jest kilka podjazdów, zwłaszcza w okolicach Strupiny. Ale całościowo trasa nie jest zbyt trudna. Cały profil wysokościowy poniżej:

Trasa została opracowana w ramach realizacji zadania publicznego "Rowerowe Lato w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej" dofinansowanego ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w roku 2024.

POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl
Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy i/lub towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, doskonale znającymi region, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.