Trasy rowerowe

Trasa rowerowa przebiegająca przez najpiękniejsze tereny Doliny Baryczy, pogranicza gmin Żmigród i Milicz. Trasę polecamy rozpocząć w Żmigrodzie, na parkingu przy OSiR (ul. Sportowa). Można tu wygodnie dojechać S5 z kierunku Wrocław/Poznań i zostawić samochód na cały dzień (duży bezpłatny parking) lub pociągiem, ale można też rozpocząć w Sułowie, Rudzie Sułowskiej czy Osieku. 

PRZEBIEG TRASY: Żmigród OSiR - Osiek - Kanclerzowice - Przedkowice - Sieczków - Książęca Wieś - Gruszeczka - Sułów - Łąki - Ruda Sułowska - Grabówka - Niezgoda - Ruda Żmigrodzka - Jamnik - Żmigród ZPK - Żmigród OSiR.

 


Do Sułowa trasa biegnie idealną drogą rowerową trasą dawnej kolejki wąskotorowej, przez lasy, gdzieniedzie tylko przecinając spokojne wioski z piękną zabudową. Następnie skrajem Milicza przez wieś Łąki prowadzi malowniczą drogą pod starymi dębami i wśród stawów prowadzi do Rudy Sułowskiej.W Rudzie Sułowskiej mijamy CET Naturum - kompleks edukacyjno-turystyczny Stawów Milickich, z hotelem, restauracją muzeum rybactwa itp. Można się tu zatrzymać na krótki lub dłuższy postój (zachęcamy do udziału w wycieczce Fotosafari meleksem z przewodnikiem do rezerwatu ornitologicznego). 

Następnie z Rudy Sułowskiej przez koejną malowniczą, krętą krasę droga doprowadzi do Niezgody i pomnika komara. Niewielki odcinek trasy prowadzi w kierunku Olszyn Niezgodzkich drogą wojewódzką, na której należy zachować szczególną ostrożność, choć ruch samochodowy nie jest tu zbyt duży. W Niezgodzie, przy pomniku krokodyla, skręcamy w lewo w stronę Rudy Żmigrodzkiej, do której dojeżdżamy po kilku kilometrach. Droga jest wyjątkowo malownicza, kręta, porastają ją wiekowe dęby z rozłożystymi koronami a po lewej stronie możemy podziwiać Olszyny Niezgodzkie - bagienne siedliska olsów. W Rudzie Żmigrodzkiej przejeżdżamy nad Baryczą, by znów jechać wzdłuż kolejnego stawu, na którym często można zaobserwować ciekawe gatunki ptaków, wiosną z młodymi. Prosimy o zachowanie ciszy. 

We wsi Jamnik wjeżdżamy na bodaj najpiękniejszy odcinek prowadzący wałem nad szerokim rozlewiskiem Baryczy, która doprowadzi nas pod sam Zespół Pałacowo - Parkowy, skąd już niedaleko do OSiRu. W ZPP warto się zatrzymać na dłużej, zwiedzić Basztę albo pojeździć po zjawiskowym parku z licznymi unikatowymi eksponatami drzew i krzewów oraz pamiątek po dawnych włodarzach Hatzfeldach. 

 


MIEJSCA WARTE UWAGI NA TRASIE:

 • zabytkowa zabudowa wsi Kanclerzowice, Powidzko, Sieczków (ceglane i szachulcowe budynki)
 • infrastruktura przypominająca dawne stacje kolejowe na trasie dawnej kolejki wąskotorowej 
 • dawny dworzec w Sułowie Milickim 
 • panorama stawów, piękne krajobrazy i rzadkie gatunki ptaków 
 • Centrum Edukacyjno-Turystyczne w Rudzie Sułowskiej 
 • pomnik komara i krokodyla we wsi Niezgoda 
 • rezerwat przyrody Olszyny Niezgodzkie 
 • Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie, park, baszta 

MIEJSCA PRZYSTANKOWE, GASTRONOMIA:

 • przystanki na trasie kolejki wąskotorowej 
 • teren przy CET Naturum w Rudzie Sułowskiej
 • Gospoda 8 Ryb w Rudzie Sułowskiej - MIEJSCE PRZYJAZNE ROWERZYSTOM 
 • Zajazd Głowaczówka w Rudzie Sułowskiej  - MIEJSCE PRZYJAZNE ROWERZYSTOM  
 • Smażalnia pod Dębem w Grabówce
 • Smażalnia ryb w Niezgodzie 
 • Teren przy świetlicy wiejskiej w Rudzie Żmigrodzkiej 
 • Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie 

PROFIL WYSOKOŚCIOWY TRASY:


Chcesz GPX trasy? Pobierz spod mapy lub zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Asfalt Stopień trudności : średnia Rekomendowany rodzaj roweru : dowolny Standard trasy: mieszany: droga rowerowa i szlak Charakter trasy: pętla Rodzaj oznakowania : brak jednolitego oznakowania

Region

Dolina Baryczy

Gmina

Milicz, Żmigród

Polecane dla rodzin z dziećmi

Polecane dla dzieci

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...