Ciekawe miejsca

Gajówka znajduje się w sercu Doliny Baryczy, pod Miliczem. Jest bramą do rezerwatu ornitologicznego „Stawy Milickie”, jednego z cenniejszych obszarów przyrodniczych, związanych z hodowlą karpia, zapoczątkowaną w średniowieczu. Ich wartość przyrodnicza porównywana jest to takich akwenów jak jeziora Bajkał, Wiktorii czy Titikaka. Wokół stawów na przestrzeni stuleci powstał ekosystem, który jest domem dla blisko 270 gatunków ptaków. Nic dziwnego, że miejsce to ukochali wszyscy miłośnicy przyrody i oczywiście ornitolodzy.

Gajówka położona przy wjeździe do miejscowości jest wizytówką całego regionu. Nie ma człowieka, który będąc w Dolinie Baryczy, nie wpadł w zachwyt na widok tego obiektu. Gajówka jest jednym z najstarszych, o ile nie najstarszym, istniejącym jeszcze budynkiem mieszkalnym w Dolinie Baryczy. Na jednej z belek wewnątrz chaty znajduje się napis z datą 1812. Powstała podczas wojen napoleońskich, pustoszących ówczesną Europę, przetrwała wiele zawieruch i o dziwo, nie została zniszczona ani wskutek działań wojennych czy pożarów. Jej stan techniczny jest coraz gorszy, na szczęście podjęto kroki do jej uratowania. Nadleśnictwo Milicz z dużym wsparciem mieszkańców pozyskało 1 milion złotych na remonację z Fundacji "Most the Most". Prace zaczną się w roku 2024. 

Gajówka została wybudowana w tradycyjnym dla Doliny Baryczy stylu szachulcowym – drewnianą konstrukcję wypełnia glinobitka, a szczyty budynku mają ceglane wypełnienie. Do niedawna można było podziwiać wiele takich domostw w okolicy, jednak upływający czas jest dla nich bezlitosny i niestety na trwałe znikają z wiejskiego krajobrazu.

Gajówka została wybudowana przez hrabiego Maltzana, przedwojennego właściciela ziemi milickiej, dla zarządcy swoich lasów. Po wojnie mieszkali w nich pracownicy leśni z rodzinami. Stąd zapewne jej nazwa. W opinii mieszkańców i sympatyków jest magiczna, wręcz bajkowa. Nie ma w Dolinie Baryczy drugiego takiego miejsca.

Region

Dolina Baryczy

Gmina

Milicz

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...