Proponowana trasa rozpoczyna się w Żmigrodzie, gdzie można łatwo i wygodnie dojechać S5 lub koleją (relacja Wrocław - Poznań). Dla przyjeżdżajacych samochodem z rowerami, najkorzystniejszy bedzie bezpłatny, duży parking przy OSiR, ulica Sportowa, bezpośrednio przy drodze rowerowej.
Trasa wiedzie wieloma odcinkami dróg rowerowych, przez co jazda jest komfortowa i bezpieczna. Pozostałe odcinki to drogi z innymi użytkownikami ruchu (samochody), ale jest tam na tyle mały ruch, że można śmiało jechać, nawet z dziećmi, zachowując jednak wszystkie zasady bezpieczeństwa na drodze. Cała trasa prowadzi przez lasy, na odcinku pokolejowym tyłami wiosek, nie wjeżdżając do centrów miejscowości (choć czasem warto zboczyć z głównej trasy i wjechać bo miejscowości, gdyż znajduje się tam wiele ciekawych i pięknych miejsc - zabytkowa zabudowa wiejska, pozostałości dawnych wiejskich rezydencji, budynki gospodarcze z czerwonej cegły czy szachulca, tak charakterystyczne dla tego obszaru. Większej mijane miejscowości warte zatrzymania się na dłużej, to poza Żmigrodem - Sułów i Milicz.
Dla tych, dla których 100 km w jeden dzień to za dużo, można skrócić trasę i zawrócić w Miliczu lub zostać w Miliczu lub w okolicach na nocleg i następnego dnia ruszyć w dalszą trasę przez Rudę Milicką do Trzebicka. We wsiach znajdują się bowiem dwa bardzo cenne zabytki: w Rudzie Milickiej zabytkowana Gajówka z 1812 roku, a w Trzebicku drewniany kościół.

Gajówka w Rudzie Milickiej, najstarszy budynek szachulcowy w Dolinie Baryczy
przebieg trasy TAM: Żmigród - Kanclerzowice - Powidzko - Sieczków - Książęca Wieś - Gruszeczka - Sułów - Pracze - Postolin - Kaszowo - Milicz - Ruda Milicka - Nowy Zamek - Jankowa - Trzebicko
przebieg trasy Z POWROTEM: Trzebicko - Nowy Zamek - Dyminy - Milicz - Postolin - Pracze - Sułów - Łąki - Ruda Sułowska - Grabówka - Niezgoda - Ruda Żmigrodzka - Żmigród

ekipa rowerowa na przystanku dawnej kolejki wąskotorowej w Miliczu, obecnie pełniącej funkcję przystanku dla rowerzystów.
WARTO ZOBACZYĆ NA TRASIE:
- Zabytki i atrakcje Żmigrodu: rynek, Zespół Pałacowo-Parkowy, kąpielisko Aquagród (czynne tylko w wakacje)
- Zabytki Sułowa: rynek, pałac, kościoły szachulcowe (2)
- Pracze: zabytkowa dzwonnia w Żabim Rogu (należy zjechać z drogi rowerowej do wsi)
- Postolin: zabytkowy kościół, park w Postolinie (należy zjechać z drogi rowerowej do wsi)
- Zabytki i atrakcje Milicza: przystanek rowerowy na ścieżce im. Ryszarda Szurkowskiego, ekspozycje taboru dawnej kolejki wąskotorowej, akwarium z rybami Stawów Milickich, Pałac Maltzanów, ruiny zamku, Kościół Łaski, Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z KOMnatą bombki...
- Ruda Milicka: Gajówka
- Trzebicko: drewniany kościół pw. św. Macieja
- Niezgoda: pomnik komara
- Na całej trasie pokolejowej przystanki wybudowane wg lokalnego wzorca architektonicznego, w miejscach dawnych stacji kolejowych
- Okolice Milicza i Żmigodu to piękne krajobrazu leśno-stawowe i wiele spotkań z rzadkimi ptakami.

Rower i smok rowerzysta na parkingu przy OSiR w Żmigordzie.
GDZIE ZJEŚĆ NA TRASIE:
- Sułów: teren ośrodka wypoczynkowego MPR (tzw. campingi): Smażalnia ryb Bar Kacper (czynne w okresie wakacji wtorek-niedziela 12:00 - 20:00)
- Pracze: Bar Strzelec - Miejsce Przyjazne Rowerzystom (czynne 7 dni w tygodniu)
- Milicz: KOM - kawiarnia oraz Fishtruck - Miejsce Przyjazne Rowerzystom
- Nowy Zamek - restauracja Hubertówka - Miejsce Przyjazne Rowerzystom
- Ruda Sułowska - restauracja 8 Tyb - Miejsce Przyjazne Rowerzystom
- Ruda Sułowska - zajazd Głowaczówka - Miejsce Przyjazne Rowerzystom
- Grabówka - smażalnia ryb "Pod Dębami"
- Niezgoda - smażalnia ryb
- Ruda Żmigrodzka - karczma rybna - Miejsce Przyjazne Rowerzystom
Zachęcamy wszystkich do kosztowania naszego regionalnego dobra, jakim jest karp milicki w różnych postaciach.

Karp smażony w Barze Kacper w Sułowie (czynne tylko w wakacje).
Chcesz gpx? Pobierz pod mapą lub napisz maila: biuro@dkr.travel.pl
POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl
Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.