Trasy rowerowe

Wycieczkę najlepiej jest rozpocząć z Milicza (dogodny dojazd PKP lub parking przy trasie), ale można z każdego innego miejsca, gdyż ma formę pętli i zawsze dojedziemy do miejsca startu. 

Przebieg trasy: Milicz - Gruszeczka - Książęca Wieś - Jamnik - Ruda Żmigrodzka - Niezgoda - Grabówka - Ruda Sułowska - Łąki - Sułów - Koruszka - Ostoja - Milicz.

Trasa przez pierwszą część prowadzi drogą rowerową trasą dawnej kolejki wąskotorowej przez Milicz do Książęcej Wsi i dalej w kierunku wsi Jamnik, gdzie należy zjechać z drogi rowerowej, która odbija w lewo w stronę Żmigrodu, i wjechać do wsi Jamnik. Zachęcamy do postoju nad stawami i obserwacji ptaków. 

 


 

Widok na staw we wsi Jamnik (punkt widokowy) fot. Marta Kamińska 


 

Dalej trasa prowadzi przez Rudę Żmigrodzką, Olszyny Niezgodzkie, Niezgodę, Grabówkę, Rudę Sułowską, Łąki i Sułów. Jest to jedna z piękniejszych tras rowerowych - odludne tereny, bogate w roślinność i różnorodny krajobraz, od widoków przypominających sceny z "Władcy Pierścieni" (Olszyny Niegodzkie), po rozległe stawy, okalające je groble i aleje dębowe, z różnorodnymi gatunkami ptaków na stawach. 

Dęby ze śladami żerowania larw chronionego prawem kozioroga dębosza w Rudzie Żmigrodzkiej, fot. Marta Kamińska 


 

Za Sułowem trasa wiedzie przez las do uroczej wsi Koruszka i Ostoi Konika Polskiego pod Miliczem. Stąd już rzut beretem do mety. 

 

Spacery z alpakami w Ceglanym Domu w Koruszce, fot. Marta Kamińska 


 

Trasa dość długa, miejscami utrudniony przejazd ze wzgledu na piaszczyste podłoże, dlatego polecamy rowery na grubszych oponach. Długość trasy wymaga dobrej kondycji, ale też zachęcamy do postojów ze względu na spektakularne widoki. Trasa idealna na całodzienną wycieczkę solo lub w gronie przyjaciół. Polecamy miłośnikom przyrody. Trasa jest łatwa, ale na odcinku od Rudy Sułowskiej, przez lasy, do Koruszki, może występować piach. Stąd nie zalecamy rowerów na cienkich oponach. 

 

 Młode łabędzie na stawach pomiędzy Grabówką a Rudą Sułowską, fot. Mariola Kaczmar


 

 Zachód słońca na Ostoi, fot. Mariola Kaczmar 

 


 

CO WARTO ZOBACZYĆ na trasie?

 

* Szwedzki Kamień/Słup Napoleona przy drodze rowerowej pomiędzy Gruszeczką a Książęcą Wsią

* stawy we wsi Jamnik 

* Rezerwat Olszyny Niezgodzkie 

* Staw Niezgoda (można dojechać rowerem do czatowni)

* figura komara przy przystanku autobusowym w Niezgodzie 

* stawy w Grabówce 

* Centrum Edukacyjno - Turystyczne (CET) Naturum w Rudzie Sułowskiej: zwierzyniec, muzeum rybactwa, ścieżka zmysłów, plac zabaw dla dzieci (dostępne w weekend w godz. 07:00 - 19:00)

* Alpaki w Ceglanym Domu (należy się wczesniej umówić na odwiedziny lub spacer z alpakami: tel: 697 987 326, 885 061 809)

* Ostoja Konika Polskiego pod Miliczem  


Pominik komara przy przystanku autobusowym w Niezgodzie, fot. polska.org.pl 

 


 

GASTRONOMIA na trasie:

* Bar Strzelec w Praczach 

* Smażalnia ryb w Niezgodzie (sezonowo)

* Smażalnia ryb "Pod Dębami" w Grabówce (sezonowo)

* Gospoda 8 Ryb w Rudzie Sułowskiej 

* Zajazd Głowaczówka w Rudzie Sułowskiej 

* Karpik pod Strzechą na terenie OSiR w Sułowie (sezonowo)

* Smażalnia ryb na Ostoi (sezonowo)


Zupa rybna w "Głowaczówce" w Rudzie Sułowskiej, fot. Marta Kamińska

 


 

 

 


Chcesz GPX trasyZgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym: biuro@dkr.travel.pl). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

Pomysłodawca trasy: Mariola Kaczmar  

Zdjęcia: Mariola Kaczmar, Marta Kamińska

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna) Stopień trudności : średnia Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB Standard : mieszany: droga rowerowa i szlak Charakter trasy: pętla Oznakowanie w terenie : mieszany (wiele szlaków)

Regiony

Dolina Baryczy

Gminy

Milicz, Żmigród

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...