Trasy rowerowe

Trasa po najpiękniejszych przyrodniczo miejscach Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy polecana szczególnie wczesną wiosną ze względu na kwitnącą łanami śnieżycę wiosenną w parku Heinricha von Salischa w Postolinie. 

Trasa rozpoczyna się w KOM w Miliczu na ul. Dąbrowskiego 3, gdzie można zostawić auto na czas wycieczki a po zakończonej trasie zwiedzić Muzeum Bombki i odpocząć w cieniu drzew na przyjaznym terenie rekreacyjnym. Trasa ma nieco ponad 40 km i kilka niegroźnych podjazdów. Poza atrakcjami czysto przyrodniczymi trasa zahacza o Krośnice i Świebodów - miejsce urodzenia Ryszarda Szurkowskiego. Od Pracz do Milicza trasa prowadzi drogą rowerową im. Ryszarda Szurkowskiego (trasa dawnej kolei wąskotorowej).

PRZEBIEG: Milicz KOM- Ruda Milicka - Dyminy - Grabownica (wieża) - Czatkowice - Dąbrowa - Krośnice (Krośnicka Kolejka Wąskotorowa) - Wierzchowice - Świebodów (skwer Ryszarda Szurkowskiego) - Postolin (Wzgórze Joanny i park) - Pracze (Bar Strzelec) - Kaszowo - Milicz KOM 


 

Park w Postolinie i kwitnący dywan śnieżycy wiosennej. fot. Dariusz Budnik


CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • KREATYWNY OBIEKT MULTIFUNKCYJNY - Muzeum Bombki - wyjątkowa ekspozycja bombek wyprodukowanych w nieistniejącej milickiej fabryce bombek w okresie powojennym; tu wytwarzany jest wzornik dolnośląski 
  • WIEŻA OBSERWACYJNA W GRABOWNICY
  • KROŚNICKA KOLEJ WĄSKOTOROWA 
  • SKWER RYSZARDA SZURKOWSKIEGO W ŚWIEBODOWIE 
  • Rezerwat "WZGÓRZE JOANNY" W POSTOLINIE - rezerwat utworzono w 1962 roku na powierzchni 24,23 ha.Obejmuje on wierzchowinową partie wzgórza o   wysokości   230 m   n.p.m .,   należącego   do   Wzgórz   Krośnickich. Wzniesienia te stanowią fragment Wału Trzebnickiego, będącego pasem wzgórz morenowych wyznaczającym   południową granicę ostatniego zlodowacenia. Wzgórza Krośnickie oddzielają od siebie Kotliny Milicką i Żmigrodzką, czyli dwa główne skupienia stawów w Dolinie Baryczy. Wzgórze Joanny ( zwane też Wieżycą) porastają zespoły żyznej buczyny niżowej oraz buczyny kwaśnej. Buk osiąga tu wschodnią granicę naturalnego zasięgu. Oba siedliska buczyny, oraz występujący również w rezerwacje zespół grądu środkowoeuropejskiego, należą do siedlisk przyrodniczych objętych ochroną w ramach sieci Natura 2000. W rezerwacie oraz pobliskich lasach zobaczyć można kilka cennych gatunków ptaków, związanych ze starodrzewiem liściastym. Należy tu wymienić dzięcioły: średniego, zielonosiwego i czarnego, gołębia siniaka oraz bardzo rzadką na dolnośląskim niżu muchołówkę małą. Swoje gniazda mają tu również bocian czarny oraz kania ruda, ptak drapieżny zagrożony wyginięciem w skali globalnej. Na szczycie wzgórza znajduje się zameczek myśliwski w formie wieży, zwanej Wieżą Odyniec. Wybudowany został on w 1850 roku przez Rudolfa von Salischa. Wieża stanowiła do niedawna znakomity punkt widokowy na Dolinę Baryczy; obecnie zabytek znajduje się w bardzo złym stanie techniczym i wstęp na niego jest zabroniony. 
  • PARK W POSTOLINIE - Park o powierzchni 5,20 ha został założony w latach 60-tych XIX wieku przez mieszkańca Postolina (Postel) hrabiego Heinricha Rudolfa von Salischa, dendrologa i miłośnika lasu, właściciela majątku w Postolinie i Karminie. w centrum znajdują się ruiny dworku zburzonego w 1945 r. Obecnie park jest własnością Nadleśnictwa Milicz. W 2000 roku został wpisany do rejestru zabytków. Park wyróżnia się bogactwem roślin zielnych, drzew i krzewów. Badania botaniczne wykazały występowanie blisko 150 gatunków roślin zielnych oraz około 100 gatunków i odmian drzew i krzewów. Bogactwo dendroflory, w której tylko 41 taksonów reprezentuje florę rodzimą sprawia, że park zasługuje na miano małego arboretum, które wyjątkowo jawi się wczesną wiosną, gdy rozkwita śnieżyca wiosenna. 
  • BAR STRZELEC W PRACZACH - najstarszy bar w regionie z domową kuchnią i wyjątkową atmosferą. Położony nieopodal drogi roweorwej trasą dawnej kolei wąskotorowej.

Widok z wieży obserwacyjnej w Grabownicy, fot. Dariusz Budnik


GDZIE COŚ ZJEŚĆ NA TRASIE?:

  • MILICZ | KREATYWNY OBIEKT MULTIFUNKCYJNY | KAWIARNIA STARA BOMBKARNIA - MIEJSCE PRZYJAZNE ROWERZYSTOM
  • KROŚNICE | KARCZMA ZUZANNA 
  • PRACZE | BAR STRZELEC - MIEJSCE PRZYJAZNE ROWERZYSTOM - szczególnie polecamy domowej roboty pierogi! 

 Chcesz GPX trasyPobierz spod mapki lub zgłoś się do nas:   biuro@dkr.travel.pl


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy?   Zgłoś się do nas:   biuro@dkr.travel.pl

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

Pomysłodawca trasy i zdjęcia: Dariusz Budnik

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna) Stopień trudności : średnia Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB Standard trasy: nieoznakowana trasa rowerowa Charakter trasy: pętla Rodzaj oznakowania : mieszany (wiele szlaków)

Region

Dolina Baryczy

Gmina

Krośnice, Milicz

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...