Trasy rowerowe

Dolina Baryczy to jeden z cenniejszych przyrodniczo regionów Polski. Jej wyróżnikiem są Stawy Milickie – kompleks stawów hodowlanych o powierzchni ponad 6 tys. ha, założony jeszcze w średniowieczu, podobno przez Cystersów. Wartość przyrodnicza stawów milickich porównywane jest do tak słynnych akwenów jak jeziora Bajkał czy Wiktorii.

Jednak stawy to nie wszystko! Z nimi powiązane są siedliska ponad 160 gatunków ptaków w stawowych trzcinowiskach, na polach, łąkach i mokradłach. Dla kolejnych 110 gatunków są przystankiem w migracji. Region ten to również niezliczone połacie leśne bogate w zwierzynę. Przejezdnych zawsze zachwyca widok żurawi czy gęsi, saren i jeleni niemalże na wyciągnięcie ręki. Dolina Baryczy zachwyca wciąż obecną ceglaną i szachulcową zabudową. Wreszcie to królestwo karpia milickiego i innych ryb, które można smakować w różnorodnej formie w miejscowych restauracjach.

Proponowana trasa jest idealna na jednodniową wycieczkę. Prowadzi po dwóch najciekawszych i przebiegających najpiękniejszymi zakątkami szlakach Doliny Baryczy – pomarańczowym (tam) i niebieskim (z powrotem), tzw. szlakiem Stawów Milickich. Wycieczkę rozpoczynamy i kończymy pod pensjonatem "Hubertówka" w Nowym Zamku, gdzie osoby z zewnątrz mogą mieć swoją bazę wypadową, gdyż "Hubertówka" jest jednym z lepiej zlokalizowanych i przystosowanych do obsługi rowerzystów Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Ale trasę można zacząć w innym dogodnym miejscu (np. Milicz, dworzec PKP lub zalew rekreacyjny) i przejechać też w odwrotnym, niż proponowany, kierunku. 


"Hubertówka" jest certyfikowana jako Miejsce Przyjazne Rowerzystom. Tu jest nasz start i meta. 


 Przebieg trasy: Nowy Zamek - Ruda Milicka - Milicz - Kaszowo - Pracze - Sułów - Ruda Sułowska (cel) - Łąki - Sułów - Koruszka - Milicz - Duchowo - Czatkowice - Grabownica - Dyminy - Nowy Zamek (meta)

W trasę ruszamy szlakiem pomarańczowym, który od Rudy Milickiej do Sułowa biegnie trasą dawnej kolejki wąskotorowej. Celem wycieczki jest Ruda Sułowska i wizyta w rezerwacie ornitologicznym, do którego można wejść tylko z przewodnikiem, w ramach wycieczek fotosafari (bilety do kupienia w recepcji hotelu Naturum w Rudzie Sułowskiej). Przed wycieczką do rezerwatu lub po niej polecamy zjeść lokalny rybny obiad w jednej z dwóch restauracji we wsi (Gospoda 8 Ryb lub Zajazd "Głowaczówka" - obydwa obiekty to Miejsca Przyjazne Rowerzystom). 

 

Na takie krajobrazy napotykamy na tej trasie kilka razy


Droga powrotna wiedzie szlakiem niebieskim przez Sułów i Koruszkę do Milicza. Tu zachęcamy do odwiedzin w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym (również MPR), w którym czeka ekspozycja unikatowych szklanych bombek, które były wytwarzane w Miliczu po wojnie, oraz sala druha Bolka, lokalnego działacza i maratończyka rowerowego. Bilety wstępu kupuje się w kawiarni. Z Milicza przez Duchowo, obok wiatraka Bronisława, Niesułowice, Czatkowice, Grabownicę (wieża widokowa "Ptaków Niebieskich") i Dyminy do Nowego Zamku. 


PROFIL WYSOKOŚCIOWY TRASY:

 


 Chcesz GPX trasy? Pobierz spod mapy lub zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl

Trasa jest na tyle prosta, że możesz przemierzyć ją sam. Ale jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna) Stopień trudności : średnia Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB Standard trasy: mieszany: trasa prowadząca kilkoma szlakami Charakter trasy: pętla Rodzaj oznakowania : mieszany (wiele szlaków)

Region

Dolina Baryczy

Gmina

Milicz

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...