gmina Wołów

gmina Wołów

Wołów jest miastem powiatowym położonym 40 km na północny zachód od Wrocławia. Źródłowa dokumentacja Wołowa pochodzi z początków XIII w. Jego historyczne losy wkomponowane są w dzieje piastowskiego Śląska, okres panowania czeskiego, habsburskiego i pruskiego. Mimo poważnych zniszczeń wojennych w 1945 r. przybywający przeważnie z dawnych polskich Kresów Wschodnich osadnicy zdołali stosunkowo szybko przywrócić miasto do życia. Odbudowano domy mieszkalne, gmachy i obiekty użyteczności publicznej, infrastrukturę techniczną, odrestaurowano zabytkowe budowle, w tym kościoły, ratusz oraz ocalałe fragmenty zabytkowych murów obronnych. W zabytkowym ratuszu mieści się obecnie Urząd Miejski, pochodzący z czasów średniowiecza zamek po licznych przebudowach w minionych stuleciach jest obecnie siedzibą Starostwa Powiatowego. Z budowli sakralnych na uwagę zasługują m.in. kościół św. Karola Boromeusza i kościół św. Karola Boromeusza.

Wołów położony jest w dolinie środkowej Odry, potężnej i majestatycznej rzeki. W związku z tym krajobraz jest tu zdecydowanie bardziej pagórkowaty niż nad leniwie płynącą Baryczą, co ma wielkie znaczenie dla krajobrazu i rzeźby terenu. Rowerzyści podróżujący po gminie Wołów mają do dyspozycji kilka szlaków rowerowych, w tym autorskie trasy przygotowane i oznakowane w terenie przez Urząd Miasta i Gminy. Wielkim zainteresowaniem cieszy się jedyna dotychczas droga rowerowa, prowadząca po dawnej linii kolejowej, z Wołowa do Lubiąża. W planach jest rozbudowa tej popularnej trasy oraz budowa kolejnych dróg rowerowych, które połączą gminę Wołów z sąsiednimi gminami. 

W gminie Wołów jest wiele zabytków wartych uwagi, a najważniejszy i najbardziej znany z nich to zespół klasztorny w Lubiążu. Rowerzyści nie spotkają na trasach wielu rowerzystów, co na pewno docenią ci, co nie lubią zgiełku. 

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...